Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił interaktywną mapę z ostrzeżeniami i zagrożeniami meteorologicznymi, hydrologicznymi oraz drogowymi. 

Link do mapy >>

24 kwietnia 2024r. odbyło się posiedzenie hrubieszowskiej rady powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej. Na posiedzeniu, które prowadził Wiesław Sokołowski obecny był pełny skład rady, a ponadto Prezes Zarządu LIR Izby Gustaw Jędrejek, Wiceprezes Antoni Skura, przedstawiciel KOWR – Jarosław Skowronek, przedstawiciel ARiMR Michał Żur oraz dr Urszula Sołtysiak – wykładowca SGGW. Obrady zaszczycił też swoją obecnością Starosta Powiatu Hrubieszowskiego Józef Kuropatwa.

Po wystąpieniach gości zaproszonych obrady zostały zdominowane przez temat protestów rolniczych oraz strategii działań organizacji rolniczych w najbliższym czasie. Istotny w dyskusji był głos Prezesa Jędrejka, który wskazał , że dla osiągnięcia założonych celów kluczowe są : zgoda pomiędzy organizacjami rolniczymi oraz dobra wola władzy wykonawczej.

W dniu 24 kwietnia 2024 r., w gmachu MRiRW, odbyło się II posiedzenie Rady ds. Młodych Rolników przy KRIR VII kadencji. Gośćmi posiedzenia byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Sekretarz Stanu Michał Kołodziejczak, Podsekretarz Stanu Adam Nowak.

Zdjęcia >>

Poniżej zamieszczono Zarządzenia Dyrektora Biura Lubelskiej Izby Rolniczej P. Wojciecha Kniaziuka nr 3/2024 z dn. 10 kwietnia 2024 r. w sprawie wyznaczenia dnia wolnego od pracy 2 maja br. dla pracowników Biura Lubelskiej Izby Rolniczej.

18 kwietnia 2024 r. została opublikowana aktualizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – otwórz. Głównym celem zmiany przepisów jest ich dostosowanie do krajowych i unijnych aktów prawnych dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz pomocy de minimis.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 2 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 29 lutego 2024 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2024 r.

W związku z tym, wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w II kwartale 2024 r. wynosi 60,00 zł miesięcznie.

W związku z zamieszczeniem w RCL 22 kwietnia 2024 r. projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który bez konsultacji społecznych od razu został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał do MRiRW uwagi dotyczące rekompensat dla producentów zbóż.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na prośbę MRIRW poinformowało 19 kwietnia 2024 r., że w związku z planowanym zniesieniem od 2024 roku warunku spełnienia normy GAEC 8 w zakresie obowiązku przeznaczenia co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, w Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do wskazanej zmiany.

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

„Trzynasta emerytura” przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości (bez względu na wysokość pobieranego świadczenia), tj. w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1.780,96 zł brutto. Świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jest od niego odprowadzana składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, iż w związku z planowanym zniesieniem od 2024 roku warunku spełnienia normy GAEC8 w zakresie obowiązku przeznaczenia co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku.

Mając na uwadze powyższe ARiMR informuje, iż został wyłączony i nie wyświetla się błąd o braku deklaracji 4% na potrzeby realizacji normy GAEC8 podczas obsługi wniosku. Przedmiotowa sytuacja nie jest związana z błędną obsługą w aplikacji eWniosekPlus ale pracami dostosowawczymi.

Przypominamy, że na portalu internetowym ,,Platforma Sygnalizacji Agrofagów" (www.agrofagi.com.pl) można znaleźć wiele cennych informacji wspomagających przestrzeganie wytycznych integrowanej produkcji i ochrony roślin uprawnych.

Najważniejszą funkcją Platformy Sygnalizacji Agrofagów" jest możliwość publicznego korzystania z wyników monitorowania organizmów szkodliwych w uprawach roślin rolniczych, który jest prowadzony w około 350 punktach na terenie kraju. Uprawy objęte monitorowaniem to pszenica ozima, rzepak ozimy. kukurydza, ziemniak, burak cukrowy i bobowate grubonasienne.

W dniu 12 kwietnia 2024 roku w siedzibie Oddziału Zamiejscowego LIR w Chełmie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej powiatu chełmskiego. Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Krzysztof Zięba. W spotkaniu uczestniczyli delegaci Rady Powiatowej oraz zaproszeni goście: Pani Marta Gawron -Członek Zarządu LIR i Pan Arnold Sawicki Powiatowy Inspektorat Weterynarii Chełm.

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 20 marca 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o połączenie inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności i utworzenie jednej sprawnie działającej instytucji podległej ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi w dniu 16 kwietnia 2024 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski przedstawił następującą odpowiedź:

W dniu 15 kwietnia 2024r. w sali konferencyjnej Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka odbyło się III Walne Zgromadzenie delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej VII kadencji. Na spotkanie delegatów Walnego Zgromadzenia LIR zaproszono 26 posłów i 6 senatorów - wszystkich parlamentarzystów województwa lubelskiego i przedstawicieli instytucji okołorolniczych. W spotkaniu uczestniczyło trzydziestu delegatów reprezentujących poszczególne Rady Powiatowe województwa lubelskiego. Spośród Parlamentarzystów swoją obecnością zaszczycili nas: Przemysław Czarnek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Jerzy Chróścikowski - Senator Rzeczpospolitej Polskiej.

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR dotyczący wniosków o udzielenie wniosków o udzielenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 roku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło stanowisko.

Resort rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.) od 2020 r. szkody powstałe w wyniku suszy szacowane są za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. W 2023 r. producenci rolni mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód, za pomocą publicznej aplikacji, do dnia 17 listopada 2023 r.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.