W dniu 09.03.2018r w miejscowości Podhorce gmina Tomaszów Lubelski odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim. Spotkanie miało charakter otwarty w której uczestniczyli delegaci LIR z powiatu tomaszowskiego oraz rolnicy zainteresowani produkcją warzyw i roślin strączkowych w tym fasoli.Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej reprezentował Członek Zarządu Pan Bogusław Janociński oraz Pan Robert Kukiełka Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim.

W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Tomaszów Lubelski Pani Marzena Czubaj-Gancarz, Krzysztof Gałaszkiewicz Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie, prof. Andrzej Samborski - Rektor PWSZ w Zamościu, prof. Jan Szuwar Katedra Ekologii Uniwersytet Przyrodniczy w Dublanach, prof. Olech Ovcharuk - Katedra Ekologii Podolski Uniwersytet Przyrodniczy, Kierownik Biura ARiMR w Tomaszowie Lubelskim – Stanisław Bondyra, Kierownik PZDR w Tomaszowie Lubelskim – Ewa Korzeń, Kierownik PIORIN O/Z w Tomaszowie Lubelskim, oraz przedstawiciele firm AMAGRO Sp.z o.o. – Krzysztof Komisarczuk, PERMA-GUARD AGRO Sp.z o.o.- Prezes Zarządu Dariusz Lempkowski i Dyrektor Działu AGRO – Jan Golba, THORUS AGRO GROUP Sp.z o.o.- Marta Bil i Paweł Saba, NATURAL CROP POLAND – Radosław Ślązak, Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN Sp.z o.o.- Dariusz Kacprzak, TEAM-ROL Sp.z o.o.-Zygmunt Borzęcki, Gospodarstwo Ekologiczne „BARWY ZDROWIA”- Tomasz Obszański i przedstawiciele firmy AGROYOUMIS Sp.z o.o.

W trakcie spotkania przedstawione zostały zasady przyznawania płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego w 2018r. w tym e-wniosek plus, a także działania przewidziane w ramach PROW 2014-2020. Dużym zainteresowaniem wśród licznie zebranych rolników cieszyły się tematy związane z nowoczesną uprawą i pielęgnacją warzyw i fasoli.W szczególności wykorzystanie nowoczesnych produktów w stymulacji roślin, oraz wzrostu odporności na stres związany z suszą. Rolą krzemu i aminokwasów w wegetacji roślin oraz właściwości fizyko-chemiczne i biologiczne gleby wpływające na powodzenie uprawy. Wykorzystanie nowoczesnych środków ochrony roślin i nawozów w produkcji roślin strączkowych i warzyw oraz wykorzystanie mikropierwiastków i aminokwasów w procesie produkcji, a także roli próchnicy i problem pozostałości substancji szkodliwych w produktach. Delegaci LIR i rolnicy mogli się również zapoznać z najnowszymi odmianami warzyw i roślin strączkowych oferowanych na 2018r.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.