− Na globalnym rynku handlu towarami rolno-spożywczymi potrzebne są polskie podmioty, które będą oferować rolnikom godziwą zapłatę za ich produkty rolno-spożywcze. Będą to swego rodzaju pośrednicy między rolnikiem a konsumentem. Szukamy rozwiązań prawnych, które pozwolą wyeliminować sytuacje, gdzie rolnik otrzymuje 30 gr za kilogram ziemniaka, a w hipermarkecie taki ziemniak jest sprzedawany po 2 zł i 20 gr – mówił dzisiaj minister Krzysztof Jurgiel.

− Rynki hurtowe, będą to rynki, które będą umożliwiały sprzedaż detaliczną, sprzedaż bezpośrednią – podkreślił minister i dodał, że jest to kolejny obszar, w którym resort rolnictwa przygotowuje program rozwoju.

Hurtowe rynki rolno-spożywcze zostały utworzone w latach 1995-97 w ramach rządowego programu budowy i rozwoju rynków hurtowych przez agencje rządowe, Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodów, samorządy lokalne, producentów rolnych oraz kupców. Utworzenie spółek rolno-spożywczych rynków hurtowych miało na celu m.in. stworzenie  sprawnych struktur w hurtowym obrocie rolno-spożywczych w warunkach gospodarki rynkowej. Niezależnie od rolno-spożywczych rynków hurtowych powstałych w ramach programów rządowych, podobną działalność prowadzi kilkanaście podmiotów z udziałem kapitału prywatnego oraz samorządowego.

Obecnie rola rynków hurtowych musi być na nowo przeanalizowana i podjęte działania, które co najmniej spowodują, że będą one konkurencyjne w stosunku do sieci wielkopowierzchniowych.

− Zależy nam na tym, aby to były polskie podmioty, które podejmą współpracę z rolnictwem z producentami rolnymi w zakresie możliwości sprzedaży produktów rolno-spożywczych. Pełnić też będą rolę edukacyjną, informacyjną, szkoleniowo-doradczą – zapowiedział Krzysztof Jurgiel.

Forum do dyskusji w tym obszarze była dzisiejsza konferencja zorganizowana w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. Wymiana informacji i doświadczeń podczas tego spotkania pozwoli przygotować się do podjęcia zarówno przez zarządy rolno-spożywczych rynków hurtowych jak i administrację rządową odpowiednich działań służących wzmocnieniu pozycji rynków. Minister wyraził przekonanie, że dzisiejsze spotkanie zapoczątkuje szereg ważnych inicjatyw poczynając od legislacji poprzez zarządzanie i marketing. Krzysztof Jurgiel zapewnił o otwartości resortu na zgłaszane propozycje i sugestie oraz gotowości powołania odpowiednich zespołów roboczych.  

Wnioski z dzisiejszego spotkania zostaną zebrane i wykorzystane do stworzenia konkretnych propozycji.

Źródło: MRIRW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.