W związku z wystapieniem KRIR z dnia 18 października 2018 r. >>> w sprawie terminów stosowania nawozów naturalnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi infromuje co następuje (pismo do pobrania >>>):

"Mając na uwadze coraz liczniej pojawiające się wątpliwości dotyczące terminów nawożenia zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r, w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz.U, poz. 1339 z późn. zm.) (dalej program azotanowy), poniżej przedstawiam opinię Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie.

Podrozdział 1.3 programu azotanowego określa terminy stosowania nawozów mineralnych oraz nawozów naturalnych stałych t ciekłych. Stosowanie nawozów poza wskazanymi terminami jest zakazane, z wyjątkiem sytuacji o których mowa w ust. 2 i 3 podrozdziału 1.3.

Przepis ust. 3 podrozdziału 1.3. programu azotanowego wprowadzony został dla potrzeb umożliwienia jesiennego nawożenia w sytuacjach nadzwyczajnych, jaką przykładowo była jesień 2017 r., kiedy to rolnicy z uwagi na częste i obfite opady deszczu we wrześniu, październiku i listopadzie oraz nadmierne uwilgotnienie gleby, nie mogli dokonać późnych zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym wykonać jesiennego nawożenia w terminie. Konkretna sytuacja pogodowa, najczęściej występuje lokalnie (nie dotyczy całego terytorium kraju), a każdy rolnik samodzielnie ocenia, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i wykonania nawożenia. Przepis wskazuje, że przypadek ten dotyczy sytuacji w szczególności, gdy występuje nadmierne uwilgotnienie gleby. Zwrot „u- szczególności" oznacza, że jest to jeden z przypadków, ale me jedyny, w związku z tym wystąpienie suszy rolniczej, która uniemożliwia zbiór lub nawożenie jesienne również kwalifikuje się do sytuacji określonej w ust. 3 podrozdziału 1.3. programu azotanowego.

Należy również podkreślić, że stan prawny wynikający z ust. 3 podrozdziału 1.3. programu azotanowego umożliwia działanie w sytuacjach niekorzystnych warunków pogodowych i nie powinien być wykorzystywany podczas lat o zwyczajowo panujących warunkach pogodowych w danym okresie roku."

Źródło: KRIR


W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem azotanowym resort rolnictwa zwraca uwagę, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych. Taka sytuacja wystąpiła jesienią ubiegłego roku, kiedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby nie dokonano w terminie zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym nie przeprowadzono jesiennego nawożenia.

Niekorzystne warunki pogodowe odnoszą się również do występowania suszy rolniczej oraz innych zdarzeń pogodowych (np. deszcz nawalny) i najczęściej występują lokalnie. W tej sytuacji, producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada.

Natomiast podczas lat o zwyczajowo panujących warunkach pogodowych jesienią należy dotrzymać terminów określonych w programie azotanowym.

Źródło: MRiRW

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.