15 listopada 2018 r. miało miejsce 275 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował Wiceprezes LIR Gustaw Jędrejek. Poniżej zamieszczono plan posiedzenia.

I. Rozpatrzenie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat rozwoju sektora wieprzowiny w świetle Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju
- przedstawia Tadeusz Romańczuk sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
II. Prezentacja opinii na temat "Rozwoju sektora trzody chlewnej w Polsce - stan obecny oraz konieczne działania":
1. Kierunki rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce i na świecie, wyzwania dla polskiego sektora trzody, pozycja Polski na rynku unijnym i światowym
- przedstawia prof. dr hab. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB.
2. Analiza opłacalności produkcji trzody chlewnej w zależności od systemu (zamknięty, otwarty, nakładczy) i skali chowu
- przedstawia dr. hab. Aldona Skarżyńska, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB.
3. Kierunki doskonalenia i rola linii 990 w krajowym programie produkcji wieprzowiny
- przedstawia dr inż. Marian Kamyczek, Instytut Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice.
4. Możliwości rozwoju sektora wieprzowiny w Polsce w oparciu o polską hodowlę
- przedstawia dr inż. Tadeusz Blicharski, dyrektor biura, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS".
5. Strategia żywienia macior
- przedstawia prof. Maciej Gajęcki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
6. Wsparcie sektora wieprzowiny w Polsce (PROW 2014-2020, w tym wsparcie hodowli rodzimych ras świń; postęp biologiczny)
- przedstawia Monika Macios, główny specjalista w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
7. Produkcja wieprzowiny wysokiej jakości (systemy jakości; znakowanie; promocja; oczekiwania konsumentów)
- przedstawia Katarzyna Oponowicz, dyrektor biura, Związek Polskie Mięso oraz Jolanta Ciechomska, kierownik ds. systemu QAFP Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
8. Rozwój sprzedaży wieprzowiny w ramach krótkich łańcuchów dostaw - zmiany przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności oraz prawa podatkowego
- przedstawia Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Żywności Pochodzenia Zwierzęcego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Aleksandra Szelągowska zastępca dyrektora Departamentu Finansów w MRiRW.
9. Ograniczenia w handlu wieprzowiną po ewentualnym rozprzestrzenianiu się wirusa ASF na teren Niemiec oraz potencjalne skutki dla branży produkcji wieprzowiny w Polsce i Europie
- przedstawia Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający, Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.