W dniach od 21.11.2018 r. do 23.11.2018 r. Lubelska Izba Rolnicza była organizatorem wyjazdu studyjnego do Obwodu Lwowskiego na Ukrainę. Celem wyjazdu był udział w III Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej „Euro-AGRO” we Lwowie.Zakres tematyczny wyjazdu obejmował zapoznanie uczestników ze strukturą i potencjałem ukraińskich gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw ściśle związanych z branżą rolną. Program wyjazdu dodatkowo obejmował zwiedzanie gospodarstw rolnych o zróżnicowanym profilu produkcji, a także przedsiębiorstw związanych z przetwarzaniem płodów rolnych.

Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował Pan Gustaw Jędrejek - Wiceprezes LIR, Bogusław Janociński - Członek Zarządu LIR, Piotr Kuranc- Kierownik Biura LIR O/Zamość. W wyjeździe uczestniczyli delegaci LIR z powiatów zamojskiego, krasnostawskiego, chełmskiego, kraśnickiego, lubelskiego i świdnickiego, rolnicy oraz pracownicy Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie.

W drugim dniu uczestnicy wyjazdu wzięli udział w targach Euro-AGRO, gdzie Lubelska Izba Rolnicza zorganizowała stoisko, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Stoisko Lubelskiej Izby Rolniczej odwiedził między innymi Konsul Generalny RP we Lwowie Pan Rafał Wolski który podziękował za wkład w organizację i promocję Polski w ramach dobrosąsiedzkich stosunków gospodarczych. Konsul zachęcał do uczestnictwa w projektach kierowanych do organizacji zainteresowanych współpracą z Ukrainą.

W trakcie III Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „Euro-AGRO” we Lwowie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z możliwością rozwoju ukraińskiego rolnictwa w ramach zacieśniania współpracy z Unią Europejską na której Wiceprezes LIR Gustaw Jędrejek omówił temat „Zadania i kompetencje izb rolniczych w Polsce”, akcentując współpracę z instytucjami działającymi w sferze rolnictwa takimi jak ARIMR, KOWR, CDR i innymi.

Uczestnicy wyjazdu wzięli także udział w uroczystościach z okazji 20-lecia Lwowskiej Izby Rolniczej. Podziękowania w formie grawertonów od Zarządu LIR złożył Wiceprezes LIR Gustaw Jędrejek oraz Członek Zarządu Bogusław Janociński. Życzenia od pracowników Biura LIR przekazał Piotr Kuranc Kierownik Biura LIR w Zamościu.

Interesującym punktem programu wyjazdu było zwiedzanie gospodarstwa AGRO-MARK-JET sp. Ukraina- Arabia Saudyjska. Nowoczesne gospodarstwo/przedsiębiorstwo o powierzchni 200 tys. ha dzierżawionych gruntów. Wyposażone w najnowszej generacji sprzęt rolniczy, nastawione jest m.in. na produkcję ziemniaków, pszenicy, rzepaku i buraka cukrowego. Średnia wydajność z 1 ha: ziemniaki do 40 t., pszenica 6 t, rzepak 2,8 t, burak cukrowy do 55 t. Na terenie gospodarstwa znajdują się nowoczesne sortownie, przechowalnie, silosy zbożowe i wiele innych budynków i budowli.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć również rodzinne gospodarstwo rolne „LELYK”- Pana Piotra Lelyka. Gospodarstwo o powierzchni 330 ha- wydzierżawionych gruntów- funkcjonuje od 1992 roku. Od 2001 roku specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. W gospodarstwie utrzymywanych jest 170 krów mlecznych. Produkcja roczna mleka wynosi od sztuki ok 6 tys. litrów. Na terenie gospodarstwa znajduje się niewielka przetwórnia, w której przetwarza się połowę całości produkcji mleka- masło, twarogi i jogurty trafiają one w sprzedaży bezpośredniej na bazary i lokalne rynki.

W ostatni dzień wyjazdu studyjnego uczestnicy udali się do przedsiębiorstwa „RENOMA” -położonego w powiecie żółkiewskim 30 km od granicy z Polską. Przedsiębiorstwo posiada zezwolenie na działalność w zakresie przetwarzania, sprzedaży miodu i produktów pszczelich. Jest zarejestrowane w Służbie Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów- ma prawo eksportu do UE i innych krajów świata. Zakład produkcyjny jest własnością prywatną. W ofercie przedsiębiorstwa znajduje się standaryzowany mód akacjowy, gryczany, słonecznikowy i wielokwiatowy. Eksport odbywa się w beczkach o pojemności 200 l. oraz 15 litrowych pojemnikach plastikowych. Kierownik przedsiębiorstwa Pan Bohdan Klepach poinformował uczestników wyjazdu o ogromnym potencjale Ukrainy w produkcji i przetwarzaniu miodu. Na dzień dzisiejszy kraj ten jest liderem w produkcji miodu w Europie, natomiast w rankingach światowych posiada trzecie miejsce. Przedsiębiorstwo eksportuje na rynki światowe do 1000 ton miodu rocznie.

P.K.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.