W dniach od 30 listopada do 1 grudnia 2018 r. przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej uczestniczyli w Narodowej Wystawie Rolniczej zorganizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas Wystawy swoje stoisko zaprezentowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, na której również Lubelska Izba Rolnicza zaprezentował uczestnikom swoje aktualne wydawnictwa. Według organizatorów Narodową Wystawę Rolniczą odwiedziło prawie 36 tys. osób. Przedsięwzięcie to wpisane było w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowano w nim najnowsze osiągnięcia polskiego rolnictwa, ale jednocześnie nie zapomniano o historii, tradycji i dziedzictwie kulturowym polskiej wsi. Wystawa wskazała także rolę i znaczenie mieszkańców polskiej wsi w dziele odzyskania niepodległości, w walce o nią w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Bez ich wsparcia, pomocy i zaangażowania nie mogłaby istnieć żadna partyzantka – podkreślił minister Ardanowski.

Na Wystawie swoje osiągnięcia zaprezentowało ponad 200 wystawców - producentów i przetwórców rolnych, kół gospodyń wiejskich, szkół rolniczych, urzędów marszałkowskich, organizacji branżowych i gospodarstw agroturystycznych, muzeów, instytutów badawcze oraz uniwersytetów przyrodniczych. Aktualną ofertę edukacyjną przedstawiły szkoły rolnicze prowadzone i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W programie wystawy przewidziano liczne atrakcji dla zwiedzających, jak np. degustacje polskiej tradycyjnej żywności, pokazy kulinarne i atrakcje dla dzieci. Zaprezentowano także urządzenia i maszyny związane z najnowocześniejszym rolnictwem, rolnictwem precyzyjnym, gdzie do produkcji wykorzystywane są satelity i drony. Na wystawie zaprezentowano  również nasze osiągnięcia w hodowli roślin i zwierząt, w tym pokazy koni przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zawody w konkurencjach jeździeckich.

W uroczystości otwarcia Wystawy wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który podkreślił rolę mieszkańców wsi w życiu naszego narodu.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. w dniu 1 grudnia Lubelska Izba Rolnicza uczestniczyła również w IV Kongresie Polskiego Rolnictwa zorganizowanym przez Krajową Radę Izb Rolniczych we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

IV Kongres Polskiego Rolnictwa nawiązał do koncepcji z 2006 r. – powołania Polskiej Rady Rolnej. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wznowienie prac nad realizacją tej inicjatywy. IV Kongres Polskiego Rolnictwa miał na celu zainicjowanie rozmów na temat miejsca rolników w relacji z władzą ustawodawcza i wykonawczą oraz ich silnej reprezentacji. Jest to z pewnością bardzo ważna idea dla wszystkich polskich rolników.

Do udziału w Kongresie zostali zaproszeni rolnicy – członkowie samorządu rolniczego z całej Polski, przedstawiciele związków i organizacji rolniczych oraz przedstawiciele Rządu i Parlamentu. Wydarzenie patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister zwrócił uwagę, że musimy odpowiedzieć sobie na pytania:, jakie są kierunki dalszego rozwoju naszego rolnictwa, gdzie są nasze przewagi, gdzie jest siła i możliwości naszej konkurencyjności, na jaki rozwój naszego rolnictwa powinniśmy stawiać?.                  

Program kongresu składał się z paneli dyskusyjnych.

W pierwszym panelu dotyczącym wizji rozwoju rolnictwa według organizacji rolniczych udział wzięli przedstawiciele polskich organizacji i związków rolniczych, członków Copa, którzy zastanawiali się, w jaki sposób zbudować wspólną reprezentację polskich rolników?

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Przewodnicząca NSZZ RI Solidarność Teresa Hałas, Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora, Przewodniczący ZZR Samoobrona Lech Kuropatwiński oraz Przewodniczący ZZR Ojczyzna Lucjan Cichosz dyskutowali jak ukształtować strukturę instytucjonalnego otoczenia wsparcia rozwoju wsi i rolnictwa na miarę nowych wyzwań i długookresowe podtrzymanie konkurencyjności polskiego rolnictwa, na jakich priorytetach powinien skupiać się Plan Strategiczny WPR na lata 2021-2027, na jakie priorytetowe specjalizacje polskiego rolnictwa powinniśmy postawić oraz jakim kierunku powinny zmierzać zmiany struktury obszarowej gospodarstw.

Drugi panel poświęcony był wizji rozwoju rolnictwa według przedstawicieli nauki. Dr Karol Krajewski, Doradca w Gabinecie Politycznym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP, dr hab. Mariusz Matyka, Kierownik Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, prof. dr hab. Walenty Poczta, Ekspert w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, dr Mirosław Drygas, główny specjalista do spraw badań ewaluacyjnych w Zakładzie Integracji Europejskiej Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa-PAN oraz prof. dr hab. Marian Podstawka, Kierownik Zakładu Finansów Publicznych i Prawa Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dyskutowali o wizji rozwoju rolnictwa według przedstawicieli nauki w aspekcie społecznym, środowiskowym, ekonomicznym, rozwoju obszarów wiejskich i finansowania gospodarstw rolnych.

Ostatni panel poświęcony był wizji rozwoju rolnictwa według instytucji i udział w nim wzięli: Piotr Serafin, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marek Olszewski, Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz dr Czesław Siekierski, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Po panelach dyskusyjnych głos zabrali rolnicy – uczestnicy Kongresu, którzy mieli możliwość zadawania pytań panelistom i przedstawienia aktualnych problemów polskiego rolnictwa.  Nie zabrakło miejsca na wymianę poglądów oraz dyskusję o kierunkach dalszego rozwoju polskiego rolnictwa.

Waldemar Banach

Dyrektor Biura LIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.