W związku z wnioskiem samorządu rolniczego w sprawie petycji grupy rolników z terenu powiatu chojnickiego, resort rolnictwa poinformował, że przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187 z późn.zm.) jednoznacznie stanowią, że komisja powołana przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód dokonuje oszacowania szkód, w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji i nie wcześniej niż od wschodów upraw.

Przekazano, że przyjęcie powyższego rozwiązania wynika z faktu, że konieczność dokonania kolejnych zabiegów agrotechnicznych może mieć wypływ na wysokość oszacowanych szkód, a czasami wręcz uniemożliwia oszacowanie szkód.

W przypadku braku oszacowania szkód wartość szkód w protokole może zostać określona wyłącznie na poziomie 0.

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.