Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przebywał z wizytą na Lubelszczyźnie. We wszystkich punktach wizyty ministrowi towarzyszył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Pobyt szefa resortu w Lublinie rozpoczął się od spotkania z instytucjami i organizacjami rolniczymi. Z ministrem spotkali się przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Lubelskiej Izby Rolniczej, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W spotkaniu, które odbyło się w LRH w Elizówce uczestniczył też wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.- Cieszę się z tego, co dzieje w Elizówce w ostatnich miesiącach, bo to pokazuje, że chcemy wyjść naprzeciw wszystkim tym problemom, które w województwie lubelskim są, a są związane z produkcją w szczególności owoców miękkich – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

- Dla mnie opinia rolników, producentów rolnych, jest dużo ważniejsza niż opinia tych, którzy chcą rolnictwu zaszkodzić. Nawet dość płytka interwencja na rynku powoduje takie reakcje, jakich oczekiwaliśmy, czyli cena, która idzie w górę. To rozpoczęcie pewnej drogi, naprawiania relacji ekonomicznych i handlowych w rolnictwie. Rolnik nie może być tylko i wyłącznie producentem surowca, a ktoś inny ma później na tym zarabiać. Elizówka chce być organizatorem produkcji rolniczej, eksportu, przetwórstwa, być aktywnym graczem. Cieszę się, że ten rynek hurtowy tak znakomicie wspiera polskich rolników w województwie lubelskim. Cieszyłbym się, kiedy w innych województwach również byłaby  taka dynamika i tak odpowiedzialni i mądrzy ludzie, z którymi  mógłbym realizować wszystkie cele podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Aktualna sytuacja w rolnictwie  na obszarze województwa lubelskiego przedstawiona została na konferencji prasowej, w której udział wzięli minister rolnictwa, wojewoda lubelski i członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak.

- Lubelszczyzna ze swoją specyfiką będzie największym beneficjentem tych ułatwień i udogodnień, które wprowadziliśmy w postaci kolejnych ustaw. Polega to przede wszystkim na tym, aby każde gospodarstwo w Polsce miało możliwość produkowania i sprzedawania na dobrze zorganizowanym rynku. Nieszczęściem polskiego rolnictwa jest głównie fakt, że przetwórstwo rolno-spożywcze zostało sprzedane, bardzo często, w ręce zagraniczne  – mówił minister Ardanowski.

Minister podkreślił, że województwo lubelskie już teraz w sektorze owocowo-warzywnym jest jednym z kluczowych w Polsce. – To województwo, ze swoją ogromną rozwiniętą produkcją sadowniczą, warzywną, z pracowitością swoich rolników, może być liderem - powiedział Ardanowski.

- Stabilność tego rynku jest dla mnie bardzo ważna. Nie może powtórzyć się sytuacja z poprzedniego roku i z lat minionych, gdzie owoce miękkie, jabłka, są marnowane, bo przetwórcy mają swoją politykę. To cyniczna gra przetwórców powoduje, że chcieli wymusić od rolników jabłka, np. po 10 groszy, chociaż w rozmowach mówili, że mogą płacić 30 groszy czy więcej. Nie pozwolimy na to, żeby polscy rolnicy byli tym najsłabszym elementem, żeby byli okradani i oszukiwani. Cieszę się, że to  województwo, w niektórych segmentach jest jednym z najważniejszych rolniczych województw w Polsce. Czasami mówiło się, że województwo rolnicze, to region drugiej kategorii. To może być wielka szansa dla Polski. My nie mamy wielu atutów eksportowych, ale mamy znakomitą, wysokiej jakości żywność, którą znakomicie eksportujemy – dodał minister.

Punktem wizyty ministra Ardanowskiego był też udział w Cavaliadzie. która stanowi część cyklów międzynarodowych zawodów jeździeckich Tour 2018/2019. Cavaliada Tour to jedyny w Europie Centralnej halowy cykl zawodów w skokach przez przeszkody autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Obejmuje zawody jeździeckie w Poznaniu, Lublinie,  Krakowie i Warszawie. W zmaganiach co roku udział bierze czołówka polskich i europejskich jeźdźców. Ważnymi pozasportowymi atrakcjami wydarzenia są pokazy oraz targi sprzętu jeździeckiego. Podczas spotkania  w Targach Lublin minister wręczył nagrody uczestnikom.

W czasie pobytu w Lublinie minister wysłuchał też koncertu „Dla ciebie Polsko – kolędy dawniej i dziś” w wykonaniu Kapeli Turobińskiej. Koncert kolęd dawnych, który miał miejsce w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się z inicjatywy wojewody lubelskiego i lubelskiego kuratora oświaty.

Źródło: LUW

https://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/minister-ardanowski-w-lublinie-nie-pozwolimy-okrada%C4%87-rolnik%C3%B3w

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.