W dn. 6-8 lutego 2019 r. Lubelska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjno - szkoleniowy, którego jednym z ważniejszych punktów była wizyta na targach Fruit Logistica 2019 w Brelinie. Wśród rolników i Delegatów LIR znaleźli się: Wiceprezes LIR Gustaw Jędrejek, Delegat do KRIR Janusz Skrzypek, Kierownik OZ/Chełm LIR Dorota Frącek oraz pracownik Biura LIR Dawid Wysmulski.

W pierwszym dniu wyjazdu w Kalsku odbyło się spotkanie przedstawicieli i delegatów Lubelskiej IR z Zarządem Lubuskiej IR: Prezesem Stanisławem Myśliwcem, Wiceprezesem Stanisławem Madejem oraz przedstawicielami Zarządu Alfredem Kałużnym i Czesławem Hładkim, jak również Delegatem do KRIR Tadeuszem Swaryczewskim oraz Dyrektor Biura Lubuskiej Izby Rolniczej Anną Słowik. Podczas spotkania wskazano na aktualne problemy dotyczące obydwu województw, rozmawiano min. o przemieszczającym się ze wschodu Afrykańskim Pomorze Świń, ptasiej grypie w lubuskiem – zagłębiu drobiowym, owocach miękkich czy różnicach w wegetacji i jakości gleb obydwu województw.

Drugi dzień minął na zwiedzaniu targów Fruit Logistica 2019 w Berlinie, gdzie każdy kontynent i poszczególne kraje prezentowały się na osobnych stoiskach. Poza tym można było obejrzeć maszyny do uprawy i przetwórstwa min. owoców i warzyw. Ogromne stoisko na targach posiadała Polska, a szczególnie województwo lubelskie, gdzie przedsiębiorcy prezentowali lokalne soki i przetwory wspólnie z takimi organizacjami jak KOWR, Rynek Elizówka czy UM Województwa Lubelskiego. W godzinach wieczornych zorganizowano krótki przejazd przez stolicę Niemiec.

Trzeciego dnia wspólnie z Dyrektor Lubuskiej IR zaplanowano wizyty w instytutach naukowych i prężnych gospodarstwach. Pierwszym punktem była wizyta w Instytucie Nauk o Żywności i Agrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie odbywają się min. badania nad produkcją win, co przedstawiała inż. Aneta Laskowska.

Następnym punktem był Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych, gdzie również odbywają się badania dot. produkcji żywności czy biogazowni, jak również opracowywanie technologii produkcyjnych, o czym opowiadał Prezes Zarządu - Wojciech Szefner.

Kolejno odwiedzono hodowlę 650 szt. bydła mlecznego w 1300ha gospodarstwie z biogazownią, które prezentował właściciel gospodarstwa.

Złożono również wizytę w prężnie rozwijającej się winnicy w Mozowie. Młody i przedsiębiorczy właściciel opowiadał o swoich początkach oraz o ciekawostkach z branży winiarskiej, nowych możliwościach dot. upraw winorośli czy o ocieplającym się klimacie sprzyjającym uprawie wina.

Wyjazd studyjno – szkoleniowy Lubelskiej IR do Lubuskiej IR okazał się bogaty w wiedzę i innowacje. Pragniemy serdecznie podziękować za gorące przyjęcie naszej grupy Zarządowi LIR, Delegatowi do KRIR oraz szczególnie Pani Dyrektor Biura LIR za pokazanie nam bardzo ciekawych instytucji i gospodarstw oraz za możliwość poznania inteligentnych ludzi.

Dawid Wysmulski

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.