W dniu 27.02.2019r w miejscowości Tyszowce, powiat Tomaszów Lubelski odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim. Spotkanie miało charakter otwarty. Uczestniczyli delegaci LIR z powiatu tomaszowskiego oraz rolnicy zainteresowani produkcją warzyw i roślin strączkowych w tym fasoli wielokwiatowej. Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej reprezentował Pan Bogusław Janociński - Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej .

W spotkaniu uczestniczyli Robert Kukiełka Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim, Andrzej Podgórski - Burmistrz Miasta i Gminy Tyszowce, Marcin Kawałko - Przewodniczący Rady Miasta i Gminy, Tomasz Zieliński - Poseł na Sejm RP , Jarosław Korzeń - Wicestarosta Powiatu Tomaszów Lub., Katarzyna Gucz - Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Krzysztof Gałaszkiewicz - Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie, prof Hanna Klikocka – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Katedra Ekonomii i Agrobiznesu, Stanisław Bondyra - Kierownik Biura ARiMR w Tomaszowie Lubelskim, Ewa Korzeń - Kierownik PZDR w Tomaszowie Lubelskim, Marian Wodziński - Kierownik PIORIN O/Z w Tomaszowie Lubelskim, oraz przedstawiciele firm AMAGRO Sp.z o.o. – Krzysztof Komisarczuk, NaturalCrop Poland – Radosław Ślązak, firma HARS –Radosław Hojda, firma „BeanPol” Sp.z o.o. Jakub i Paweł Kulińscy , przedstawiciel firmy AMD – Michael Lii (Chiny), przedstawiciel firmy Agriphere - Lauren Thomir (Francja), P.H.U. JEZNACH Sp.J. – Adam Jeznach, SKUP i SPRZEDAŻ PŁODÓW ROLNYCH - Mirosław Łąkowski, Ośrodek Szkolenia Kierowców CABRIO w Zamościu, Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe "ROLTEX" Sp. z o.o. w Krasnystawie, POCZTA POLSKA - Ubezpieczenia Pocztowe, INSTALACJE ROLNICZE – Ernest Gancarz z Tomaszowa Lubelskiego, Santander Bank Polska S.A. 2 Oddział w Zamościu.

W trakcie spotkania przedstawiciele ARiMR przedstawili zasady przyznawania płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego w 2019r., a także działania przewidziane w ramach PROW 2014-2020 oraz „Program azotanowy” – wymagania oraz zobowiązania dla rolników. Dużym zainteresowaniem wśród licznie zebranych rolników cieszyły się tematy związane z nowoczesną uprawą i pielęgnacją fasoli wielokwiatowej. Pani prof. Hanna Klikocka wygłosiła bardzo interesujący wykład nt. współczesnej agrotechniki fasoli wielokwiatowej i jej aspektów ekonomicznych. Pan Radosław Hojda z firmy HARS omówił tendencje i uwarunkowania w handlu fasolą w Polsce i na świecie. Pan Adam Jeznach z P.H.U. Jeznach Sp.J. przedstawił nawożenie roślin strączkowych w technologii zrównoważonego rolnictwa.

Bardzo duże zainteresowanie rolników wzbudziła prezentacja maszyn do nowoczesnych technologii zbioru i czyszczenia fasoli przeprowadzona przez firmę „BeanPol” AMD i Agriphere. Pan Radosław Ślązak z NaturalCrop Poland przedstawił wykorzystanie nowoczesnych produktów w stymulacji roślin, oraz wzrostu odporności na stres związany z suszą. Omówił rolę krzemu i aminokwasów w wegetacji roślin oraz właściwości fizyko-chemiczne i biologiczne gleby wpływające na powodzenie uprawy, a także wykorzystanie nowoczesnych środków ochrony roślin i nawozów w produkcji roślin strączkowych i warzyw oraz wykorzystanie mikropierwiastków i aminokwasów w procesie produkcji, a także roli próchnicy i problem pozostałości substancji szkodliwych w produktach.

Gmina Tyszowce znajdująca się w powiecie tomaszowskim jest centrum uprawy fasoli wielokwiatowej. Z terenu Zamojszczyzny przede wszystkim z gminy Tyszowce Mircze, Werbkowice, Hrubieszów, Telatyn, Horodło, Dołhobyczów, Jarczów, Łaszczów i Trzeszczany pochodzi większość produkowanej w kraju fasoli na suche nasiona. Uprawa rozszerza się również na kolejne gminy. Skupujący towar pośrednicy sprzedają go za granicę, większość odbiorców znajduje się na południu Europy. Niestety uprawa fasoli odznacza się dużą niepewnością, bo w momencie siewu nie ma gwarancji ceny zbytu po zbiorach, które wypadają w sierpniu. Uprawa jest też bardzo pracochłonna, ponieważ trudno ją zmechanizować. Dotyczy to głownie zbiorów, a na dodatek później nasiona trzeba ręcznie przebrać często niestety ręcznie.

Plonowanie fasoli w znacznym stopniu zależy od przebiegu pogody podczas okresu wegetacji. Po siewie jest bardzo wrażliwa na majowe przymrozki, które łatwo uszkadzają rośliny. Natomiast susza podczas kwitnienia powoduje zrzucanie kwiatów. Z kolei nadmiar opadów przedłuża kwitnienie i opóźnia zawiązywanie strąków. Bardzo ważny jest także przebieg pogody podczas zbiorów. Najlepiej, żeby było słonecznie i sucho. Duża ilość opadów w tym okresie powoduje gnicie i pleśnienie sporej ilości strąków i nasion, co znacznie zmniejsza plon handlowy. Średnio z hektara można uzyskać 20 dt nasion spełniających wymagania odbiorców.

Wielu rolników z Zamojszczyzny z rezerwą obserwuje poczynania sąsiadów, którzy chcą siać więcej fasoli, a także tych, którzy zaczęli ją uprawiać, mimo że do tej pory w ogóle się nią nie zajmowali. Większość z nich zdecydowała się na nią po rezygnacji z produkcji bardzo popularnego kiedyś tutaj uprawy buraka cukrowego. Sceptycy „fasolowego boomu” przywołują starą prawdę, że jak wszyscy rzucają się na jedną uprawę, to zyski z niej na pewno będą mniejsze. Oby te obawy tym razem się nie sprawdziły.

Sławomir Sowa

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.