Lubelska Izba Rolnicza informuje, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczyna ogólnopolskie konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. Jest to pierwszy tak kompleksowy dokument dotyczący zjawiska suszy. Konsultacje projektu zaplanowane są w terminie od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. Ministerstwo zaplanowało spotkania konsultacyjne w 15 miastach Polski tj.: Poznań, Zielona Góra, Wrocław, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Kraków, Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Bydgoszcz, Olsztyn Białystok, Łódź, Warszawa. Szczegóły dotyczące lokalizacji oraz terminu spotkania w Lublinie podamy na naszej stronie internetowej.

 

Jest to publiczna debata, która daje możliwość każdemu delegatowi Lubelskiej Izby Rolniczej wyrażenie opinii i zgłoszenie uwag do projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. Można to zrobić poprzez zgłaszanie uwag do w/w projektu do biura LIR w Lublinie. Uwagi mogą być zgłaszane do końca grudnia 2019 roku telefoniczne lub e – mailem. Osobą koordynującą projekt jest Małgorzata Karasek tel. /81/ 443-60-72 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy zawiera:

  • analizę możliwości powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych
  • propozycje budowy lub przebudowy urządzeń wodnych
  • propozycje niezbędnych zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych oraz zmian naturalnej i sztucznej retencji
  • katalog działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy

Zaproponowany plan przeciwdziała skutkom suszy ze względu na swój wymiar strategiczny i długofalowy pod względem czasu. Planowanie działań w celu przeciwdziałania skutkom suszy przebiega z uwzględnieniem podziału kraju na obszary dorzeczy co jest min. determinowane poprzez wymóg koordynacji z przeglądami planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy oraz wymóg spójności z informacjami przedstawionymi na mapach zagrożenia powodziowego oraz na mapach ryzyka powodziowego.

 Warto zainteresować się jakie działania planowane są w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych na najbliższe lata na ternie naszego województwa w celu ograniczenia skutków suszy.

W katalogu działań jakie reprezentuje wspomniany wyżej projekt na terenie województwa lubelskiego w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych na lata 2021-2027 zaplanowane są min takie działania jak:

1. Rewitalizacja i odbudowa Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie, gdzie planuje się wykonanie robót dot. odbudowy urządzeń hydrotechnicznych, odmulenie czaszy zbiornika wraz z poprawieniem jego stanu ekologicznego poprzez wykonanie zbiornika wstępnego jako separatora i osadnika oraz udrożnienie rzeki Bystrzycy. Planowany koniec inwestycji 2026 rok.

2. Odbudowa i uszczelnienie koryta Kanału Wieprz – Krzna wraz z budowlami poprzez działania tj.:

- odbudowa i uszczelnienie koryta Kanału Wieprz – Krzna wraz z budowlami,

- przystosowanie do funkcji tranzytowej do doprowadzenia niezbędnej ilości wody dla nawodnień użytków zielonych,

- usprawnienie i zwiększenie ilości dyspozycyjnej wody doprowadzonej na zmeliorowane obiekty, stawy rybne i dla renaturalizacji cennych ekosystemów torfowiskowych i wodnych z zachowaniem wymogów ekologicznych i krajobrazowych,

- konieczność zmniejszenia bezproduktywnych strat wody poprzez ograniczenie przesiąków przez koryto Kanału Wieprz – Krzna poprzez jego całkowite uszczelnienie. Planowany koniec inwestycji 2022 rok.

3. Przebudowa grobli i budowli zbiornika Mosty – II etap – przebudowa grobli w czaszy zbiornika, gmina Podedwórze poprzez pogłębienie czaszy zbiornika. Planowane zakończenie inwestycji 2021 rok.

4. Remont i rozbudowa zbiornika Dratów w systemie Kanału Wieprz – Krzna, gmina Łęczna, powiat Łęczyński , obiekt 2 grobla zbiornika Dratów poprzez działania tj.

- roboty czerpalne dna zbiornika,

- wykonanie remontu i odbudowy skarpy odwodnej grobli zbiornika

Planowane zakończenie inwestycji 2021 rok.

5. Remont i rozbudowa zbiornika Dratów w systemie Kanału Wieprz – Krzna, gmina Łęczna, powiat Łęczyński , obiekt 3 grobla zbiornika Dratów poprzez działania tj.

- roboty czerpalne dna zbiornika,

- wykonanie remontu i odbudowy skarpy odwodnej grobli zbiornika

Planowane zakończenie inwestycji 2021 rok.

 

Projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy jest dostępny na stronach:  www.stopsuszy.pl, https://www.konsultacjesusza.pl

www.wody.gov.pl, poszczególnych RZGW oraz na www.bip.gov.pl, https://gospodarkamorska.bip.gov.plwww.gov.pl/web/gospodarkamorska.

 

Biuro Lubelskiej Izby Rolniczej zaprasza do udziału w konsultacjach wszystkich delegatów i rolników z województwa lubelskiego !

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.