15 października 2019 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozpatrzenia informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na temat działań rządu podjętych w sprawie pomocy dla rolników dotkniętych klęską suszy. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele izb rolniczych: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Członek Zarządu KRIR Jolanta Nawrocka oraz Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z Prezesem Piotrem Walkowskim na czele.

Informację na temat działań rządu przedstawił Podsekretarz Stanu w MRiRW – Rafał Romanowski. Zgodnie z ogłoszeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% danej uprawy, od 3 do 31 października br. mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w formie dotacji. Minister poinformował także o stawkach pomocy oraz poziomie wypłaconej już do tej pory pomocy rolnikom w tym zakresie.

W trakcie dyskusji rolnicy zwrócili uwagę na brak pomocy skierowanej do rolników-rybaków śródlądowych, a także problem rozgraniczenia produkcji roślinnej od zwierzęcej przy szacowaniu strat - ci rolnicy zostali podwójnie ukarani, bo nie dość, że nie zebrali zbóż na paszę i muszą ją zakupić, to większość z tych gospodarstw (z produkcją zwierzęcą) nie osiągnie poziomu strat  w wysokości 30% i zakwalifikowane zostaną do korzystania z pomocy de minimis, której stan wykorzystania na dzień 15.10.2019 wynosił 98,54%.

Przedstawiciele izb ponownie zwrócili uwagę, że wiele komisji szacujących straty nie skończyło swoich prac, docierają także sygnały od rolników, że protokoły podlegają dość długiemu procesowi weryfikacji w Urzędach Wojewódzkich, co wydłuża całą procedurę ubiegania się rolników o pomoc finansową, co oznacza że ustalony termin naboru wniosków do 31.10.2019 r. może być zbyt krótki. W odpowiedzi Minister  Romanowski poinformował, że termin zostanie prawdopodobnie wydłużony – zebrani rolnicy wyrazili nadzieję, że nie zostanie to ogłoszone w ostatniej chwili.

Ponadto poniesiono kwestię zbyt skomplikowanych wniosków o pomoc, a także w dalszym ciągu zbyt małą ilość stacji pomiarowych.

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.