W dniu 29 listopada 2019r. Lubelska Izba Rolnicza przy współudziale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Zamościu zorganizowała wyjazd do Włodzimierza Wołyńskiego na Ukrainie.  W wyjeździe uczestniczyli: Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Pan Antoni Skura, Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu – Pan Mariusz Król, członek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Zamościu – Pan Tomasz Juś oraz Kierownik Biura Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu – Pan Piotr Kuranc. Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” na wschodzie, która ma między innymi za zadanie inspirowanie, wspomaganie i prowadzenie wszechstronnej współpracy Polonii oraz Polaków z zagranicy z Ojczyzną w dziedzinach: oświaty, nauki, kultury, religii, gospodarki, rolnictwa, turystyki i sportu.

W trakcie wizyty odwiedzone zostały mogiły polskich obywateli na cmentarzach w miejscowości Uściług i Włodzimierz należących do parafii pw. Św. Joachima i Św Anny we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie proboszczem jest o. Lech Koszlaga. Uprzątnięto nagrobki, oddano hołd poległym, zapalono znicze. Mogiły usytuowane są na obszarach wiejskich i głównie pochowani są tam przedwojenni właściciele gospodarstw rolnych i ich rodziny. Groby są często bardzo zaniedbane i wymagają pilnego odrestaurowania.

Ze względu na trudności z dotarciem do pozostałych miejsc pochówku Polaków (niesprzyjająca pogoda, drogi polne, lokalizacja w lesie itp.) na ręce o. Lecha Koszlagi proboszcza parafii we Włodzimierzu, przekazano pozostałe zakupione znicze i inne artykuły z prośbą o modlitwę i zapalenie zniczy w dogodnym czasie. Proboszcz z wielkim wzruszeniem przyjął dary i serdecznie podziękował uczestnikom wyjazdu, prosząc jednocześnie o kontynuację tak szlachetnej inicjatywy.

W drodze powrotnej odwiedzono przedsiębiorstwo rolne w miejscowości „Piatidnia”, posiadające 18 tys. ha gruntów ornych. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja zbóż, buraków cukrowych, soji, słonecznika, grochu i kukurydzy. Jednocześnie produkowany jest kwalifikowany materiał siewny we współpracy z Instytutem w Mironowsku.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.