Marketing i obrót owocami jagodowymi, zatrudnienie w sadownictwie, a także aktualna sytuacja na rynku orzecha włoskiego - to niektóre z tematów poruszonych podczas pierwszego dnia konferencji sadowniczej Jagodowe Trendy 2020 w Lublinie. Na uczestników wydarzenia czekało też kilkudziesięciu wystawców. Jagodowe Trendy to dwudniowa impreza organizowana przez Związek Sadowników RP w woj. lubelskim przy współpracy z powiatem kraśnickim. Przez 15 lat organizowana odbywała się w Kraśniku, jednak ze względu na coraz większe zainteresowanie przeniesiono ją do hali Targów Lublin. Z ramienia Lubelskiej Izby Rolniczej na targach uczestniczył Prezes Gustaw Jędrejek, Dyrektor Biura Jolanta Szałas oraz delegacji LIR i pracownicy Biura LIR. Lubelska Izba Rolnicza posiadała swoje stoisko, gdzie udzielano porad rolnikom oraz rozdawano biuletyn, publikacje i owoce.

- Debiut w Lublinie budził pewne obawy, jednak frekwencja napawa nas dużym optymizmem. Jagodowe Trendy już na stałe będą w Lublinie - zapowiada Marian Smentek organizator konferencji.

Spotkanie jest okazją dla lokalnych producentów i właścicieli gospodarstw do zapoznawania się m.in. z nowościami agrotechnicznymi i aktualnymi trendami w rolnictwie.

- Odwiedziło nas już bardzo dużo lokalnych producentów, są to osoby nie tylko z naszego województwa - opisuje Wioletta Wilkos, która na stoisku Lubelskiego Stowarzyszenia Cydru promuje ten trunek, jako alternatywne źródło dochodów dla gospodarstw.

Oprócz stoisk firm związanych z rolnictwem można wysłuchać wykładów ekspertów polskich i zagranicznych.

- Wykłady odbywają się w dwóch salach. Jest tyle ludzi, że trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła - dodaje Wilkos.

Nowością tegorocznej edycji jest przyznanie nagród „Kryształowe Jagody" dla osób, które pomagają i czynnie uczestniczą w organizacji wydarzenia. Takie wyróżnienie otrzymał m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

Źródło: Kurier lubelski

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.