W dniu 17 lutego 2020 r. w sali konferencyjnej Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się kolejne posiedzenie delegatów Rady Powiatowej LIR Powiatu Lubelskiego. Posiedzenie zwołał i prowadził Pan Roman Chudzik – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego. W posiedzeniu uczestniczyli też min. Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Gustaw Jędrejek, Przedstawiciele Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie – Anna Korbus oraz Magdalena Pietres. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentowały - Jolanta Adamiak, Joanna Czerniak.

Na spotkaniu omawiane były tematy z zakresu min.

  1. Vat i ryczałt w rolnictwie,
  2. Możliwości dofinansowania dla rolników z PROW 2014-2020
  3. Sprawozdanie z prac Zarządu LIR

Anna Korbus oraz Magdalena Pietres – reprezentujące Drugi Urząd Skarbowy przedstawiły podstawowe przepisy i zobowiązania rolników w zakresie rejestracji, prowadzenia działalności rolniczej w przechodzeniu na tzw. VAT. Przypomniały o tym, że w przypadku zarejestrowania się rolnika i przejściu na tzw. VAT nie ma możliwości złożenia deklaracji wycofującej tą decyzję. Rolnik może wówczas wrócić na tzw. status rolnika ryczałtowego dopiero po upływie trzech lat. Rolnik na Vacie ma zobowiązania do prowadzenia ewidencji, która składa co miesiąc w Urzędzie Skarbowym oraz składania deklaracji. Zapowiedziane zostały też zmiany w przepisach VATU, które będą obowiązywać od 1 lipca 2020 roku i polegać mają na możliwości jednoczesnego składania ewidencji i deklaracji na jednym dokumencie.

Urząd Skarbowy na posiedzeniu przekazał informację w zakresie najczęstszych błędów popełnianych przez rolników ujawnione w czasie czynności kontrolnych tj.:

- zaniżanie przychodów osiąganych ze sprzedaży produktów bądź świadczonych usług,

- niewykazywanie całej sprzedaży podlegającej opodatkowaniu (np. zapłaty za dzierżawę gruntów otrzymanej nie w formie pieniężnej lecz w naturze),

- zawyżanie dokonanych zakupów,

- nierozdzielanie zakupów dotyczących gospodarstwa od gospodarstwa rolnego (np. brukowanie całego podwórka),

- nieadekwatna wartość dokonywanych przez rolników zakupów środków w stosunku do osiąganych przychodów.

Możliwości dofinansowania dla rolników z PROW 2014-2020 przedstawiły Jolanta Adamiak, Joanna Czerniak- reprezentujące Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zapowiedziały harmonogram naboru wniosków realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w roku 2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie w bieżącym roku realizować następujące formy dofinansowań tj. min.: premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, restrukturyzacja małych gospodarstw, działanie – młody rolnik, nawadnianie gospodarstw rolnych, dofinansowanie inwestycyjne dla gospodarstw zajmujących się chowem i chodową zwierząt (niecki dezynfekcyjne, zbiorniki na gnojówkę), działanie odtworzenie potencjału rolnego, modernizacja gospodarstw rolnych, wsparcie na zalesienie oraz nowe formy wsparcia tzw. „krowa plus”, „świnia plus”.

Informację z prac Zarządu przedstawił Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Gustaw Jędrejek. Prezes poinformował wszystkich obecnych na sali o działaniach jakie podejmuje Zarząd LIR w zakresie ptasiej grypy, podjętym stanowisku, w którym ZARZĄD LIR domaga się pomocy państwa w formie uruchomienia skupu zdrowego ptactwa z terenów zapowietrzonych i zagrożonych. Ponadto przekazał informację ze spotkania udziałowców Mleczarni w Kraśniku w zakresie problemu związanego z brakiem płynności finansowej w wypłacaniu rolnikom za dostarczone mleko. Powiedział też o korzystnej zmianie przepisów prawa na wniosek izby, które pozwalają rolnikom na budowanie zbiorników wodnych do 10 arów. Zapowiedział też i zaprosił wszystkich na szkolenie, które będzie organizować LIR na Targach w dniu 29.02.2020-1.03.2020 w Lublinie, gdzie przedstawione zostaną tematy z zakresu „VAT w rolnictwie” oraz „Zasady wzajemnej zgodności”. Dzięki udziałowi w szkoleniach zorganizowanych przez LIR, każdy rolnik obecny może uzyskać zaświadczenie o uczestniczeniu w takim szkoleniu. Prezes powiedział, że Zarząd LIR będzie organizował wyjazdy dla rolników na Targi w Kielcach. Zapowiedział też, że w dniu 23 lutego br. na ternie naszego województwa odbędzie się akcja zbierania truchła padłych zwierząt, którą to akcję organizuje Polski Związek Łowiecki i wystąpił z apelem do delegatów o aktywne włączanie się w pomoc w zbieraniu padłych zwierząt.

Na posiedzeniu zgłoszony był wniosek w sprawie zajęcia przez Zarząd LIR stanowiska w sprawie wprowadzenia podatku cukrowego. Delegaci sugerowali, że podatek ten uderzy w polskich producentów cukru, rolników i cukrownie. Zaproponowano, by apelować do Rządu RP, aby nie dopuścić do wprowadzenia tego podatku w Polsce.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.