W dniach 18-20 lutego 2020 roku delegaci oraz rolnicy województwa lubelskiego uczestniczyli w wyjeździe studyjno-szkoleniowym na Ukrainę. Uczestnicy odwiedzili gospodarstwo w miejscowości Byrzkiv prowadzone przez chińczyka zajmujące się hodowlą boczniaka na trocie wierzbowym i brzozowym. Gospodarstwo to powstało na bazie starego gospodarstwa rolnego dzięki przychylności zarówno władz lokalnych jak i powiatowych co w konsekwencji przyczyniło się do stworzenia miejsc pracy dla lokalnej ludności. Produkt w postaci boczniaka zasila wewnętrzny rynek ukraiński jak również jest eksportowany do Chin. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość degustacji grzybów podczas kolacji.

W czasie uroczystej kolacji Lubelska Izba Rolnicza reprezentowana była przez Prezesa LIR, Gustawa Jędrejka, Członka Zarządu Romana Chudzika, Delegata LIR do KRIR Grzegorza Pszczołę, Kierownika Biura LIR O/Z Zamość Piotra Kuranca, przedstawicielki Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej Jolantę Sawicką i Ewę Jakubczak-Suską oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, który reprezentował Władysław Ląd, jak również przez delegatów i rolników z województwa lubelskiego. W kolacji uczestniczyła również liczna delegacja ukraińska w której skład wchodzili Prezes Lwowskiej Izby Rolniczej, Paweł Muzyka, Dyrektor Lwowskiej Izby Rolniczej a zarazem Prezes Krajowej Izby Rolniczej Ukrainy, Igor Wójcik, Członek Zarządu Dyrektor Lwowskiej Izby Rolniczej Oleh Bejzik, Wójt Gminy Byrzkiv Natalia Bejzik, Dyrektor Wydziału Rolnictwa Lwowskiego Urzędu Wojewódzkiego a także przedstawiciele obwodowych izb rolniczych województwa lwowskiego (winnickiego, zakarpackiego, łuckiego i inni)

W kolejnym dniu wyjazdu delegacja LIR udała się na Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich i złożyła wieniec i znicze na grobach poległych żołnierzy zapoznając się z historią przedstawioną przez przewodnika.

W tym także dniu delegacja składająca się z Prezesa LIR Gustawa Jędrejka, wraz z Członkiem Zarządu Romanem Chudzikiem, Delegatem LIR do KRIR Grzegorzem Pszczołą oraz Wiesławem Lądem reprezentującym Wojewódzki Związek Pszczelarzy i kierownik LIR O/Z Zamość Piotrem Kurancem uczestniczyła w konferencji na temat obrotu ziemią, stronę ukraińską reprezentowali wicewojewoda lwowski odpowiedzialny za rolnictwo i ochronę środowiska wraz z panią dyrektor. Prawodawstwo dotyczące handlu ziemią obszernie omówił prezes LIR Gustaw Jędrejek, zwracając uwagę na obowiązujące akty prawne w prawie polskim. W wystąpieniu swoim mocno zaakcentował że w Polsce ziemia ma wartość materialną i jest dorobkiem rodzinnym, podlega prawom dziedziczenia. W wyniku dyskusji pozostali członkowie delegacji przedstawiali się i charakteryzowali swoje gospodarstwa w odniesieniu do zasad produkcji, dostępności do rynku zbytu wskazując na normy prawne związane z daną działalnością. Zaznaczali że inne normy obowiązują przy produkcji roślinnej (wiśnie, rośliny jagodowe) a inne przy produkcji zwierzęcej (produkcja mleka). Przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, pan Wiesław Ląd przedstawiając się scharakteryzował profil produkcji w której się specjalizuje, kładąc nacisk na rozwój sektora owadów pożytecznych, możliwości pozyskania środków w postaci dopłat unijnych w zakresie tworzenia infrastruktury pszczelarskiej. Podkreślił również trudności związane z rozwojem pszczelarstwa w zakresie rozwijających się chorób pszczół – zgnilec amerykański, jak również w zakresie stosowania środków chemicznych w rolnictwie – opryski. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania pytań. Nasi prelegenci cieszyli się dużym zainteresowaniem. Na koniec posiedzenia Wicewojewoda Lwowski jako gospodarz wspólnie z Prezesem Lubelskiej Izby Rolniczej Gustawem Jędrejkiem dokonali podsumowania konferencji zakładając dalsza współprace mając na uwadze pozytywny rozwój stosunku w relacjach sąsiedzkich. Konferencja miała charakter okrągłego stołu.

Również w tym dniu grupa miała możliwość zwiedzenia części muzealnej browaru lwowskiego produkującego piwo 1715 według tradycyjnej technologii z możliwością degustacji.

Ostatniego dnia wyjazdu studyjno-szkoleniowego grupa odwiedziła spółkę należąca do Arabii Saudyjskiej i Ukrainy posiadająca około 200 tysięcy hektarów na których uprawiane są pszenica ozima, jęczmień, soja, słonecznik, kukurydza i ziemniaki (2 tysiące ha). Na dzień dzisiejszy spółka rezygnuje z uprawy buraka cukrowego. Delegacja LIR miała możliwość odwiedzenia zakładu produkcyjnego zajmującego się przetwórstwem ziemniaka zlokalizowanego w obwodzie lwowskim w miejscowości Kamionka Buska. Ziemniak jest tam przetwarzany na frytki, chipsy i krochmal. Głowna siedziba firmy po stronie ukraińskiej znajduje się w Tarnopolu.

Grupa odwiedziła również przedsiębiorstwo pszczelarskie zajmujące się skupem, przetwórstwem i obrotem miodu na Ukrainie. W chwili obecnej przerabia około 100 tysięcy ton w skali roku. Bardzo dobrze rozwija się współpraca z podobnym przedsiębiorstwem w naszym kraju w Opolu. Z uwagi na reprezentacje pszczelarzy rozwinęła się dyskusja która w przyszłości może zaowocować konferencjami i szkoleniami dla pszczelarzy gdzie inicjatorem będzie Lubelska i Lwowska Izba Rolnicza.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.