W dniu 02 lipca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Parczewie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Parczewskiego. Posiedzeniu przewodniczył Pan Andrzej Waszczuk przewodniczący rady.

W posiedzeniu rady udział wzięli delegaci powiatu parczewskiego oraz:

  1. Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Barbara Wróbel
  2. Dyrektor Lubelskiej Izby Rolniczej Pani Jolanta Szałas
  3. Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Janusz Skrzypek

Z ramienia Lubelskiej Izby Rolniczej Członek Zarządy Pan Janusz Skrzypek przedstawił informacje dotyczące prac Zarządu oraz stanowiskach podjętych przez Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.

Podczas spotkania omówione zostały procedury szacowania klęsk żywiołowych spowodowanych przez deszcze nawalne, grad i przymrozki wiosenne.

Pani Barbara Wróbel Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zaznaczyła, iż trudną sytuacje rolników w związku z klęskami żywiołowymi rozumieją instytucje rządowe i wojewódzkie. Wprowadzono znaczne ułatwienia choćby w kwestii szacowania szkód spowodowanych suszą. Od dwóch tygodni działa aplikacja, która za pośrednictwem profilu zaufanego jest pomocna przy procesie szacowania szkód suszowych.

Pani Barbara Wróbel zwróciła uwagę, że w przypadku pracowników sezonowych zostały wprowadzone rozwiązania ułatwiające regulacje dotyczące pomocnika rolnika. Kolejnym tematem były szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych, który zakończył się szkoleniem na temat procedur szacowania szkód łowieckich przeprowadzonym przez Pana Sylwestra Dziewulskiego pracownika LIR.

Pani Jolanta Szałas Dyrektor Biura LIR wyjaśniła zasady i warunki przystępowania delegatów LIR w komisjach do szacowania strat spowodowanych klęskami żywiołowymi.

Posiedzenie Rady zakończył Przewodniczący Andrzej Waszczuk dziękując wszystkim za przybycie i udział w spotkaniu.

Podczas posiedzenia rady zostały zgłoszone trzy wnioski formalne do Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej:

  1. Wniosek o konserwację, odnowienie rzek i rowów głównych przez Wody Polskie. Odbudowę wałów, rzek w szczególności rzeki Zielawa na odcinku Podedwórze;
  2. Wniosek o rzetelne liczenie zwierzyny łownej w obwodach przez Koła Łowieckie i zwiększenie odstrzałów;
  3. Wniosek o wyłączenie bobra z gatunku chronionego.

Wymienione wyżej wnioski zostały przyjęte przez Radę Powiatową LIR w powiecie parczewskim i przekazane Zarządowi Lubelskiej Izby Rolniczej.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.