Przepiękny korowód, uroczysta msza święta, ceremoniał dzielenia chleba, występy artystyczne,  pyszności przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz liczne stoiska wystawców. Tak w skrócie wyglądały Dożynki Gminno - Parafialne w Ostrowie Lubelskim. W uroczystości uczestniczył Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek, delegaci oraz pracownicy Biura LIR.  Na naszym stoisku można było otrzymać Biuletyn LIR, prasę rolniczą oraz zasięgnąć wiedzy rolniczej.

Korowód złożony z mieszkańców, delegacji z wieńcami, pocztów sztandarowych oraz władz miasta i gminy jak również zaproszeni goście ruszyli wspólnie spod Urzędu Miejskiego przy akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca ,,Jawor” ulicami Ostrowa Lubelskiego do kościoła. Po uroczystej mszy świętej najważniejszym elementem był moment przełamania i dzielenia chleba. Dożynkowy bochen podzielili na scenie burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Sobichem oraz Starostami Renatą i Tomaszem Wlazły z Rozkopaczewa II. Burmistrz w swoim przemówieniu między innymi podziękował wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do zorganizowania święta plonów. Nagrody dla wyróżniających się rolników otrzymali właściciele 8 gospodarstw: Renata i Tomasz Wlazły, Agnieszka i Michał Waszczuk, Marcin Bernacki, Sławomir Łysko, Agnieszka i Wojciech Płoscy, Danuta i Zenon Hodun, Marzena i Jacek Szymaniak oraz Mariusz Okoń. Wyróżnieni zostali twórcy tegorocznych wieńców KGW Jamy, KGW Kaznów, KGW Kolechowice, KGW “Kujawianki” Kolechowice Kolonia, KGW Ostrów Lubelski, Dzielnica Partyzantów wraz z sołectwem Bójki, Sołectwo Śródmieście, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski, Sołectwo Rozkopaczew I. Za ogrom trudu, zaangażowanie przy pracy włożonej w ich powstawanie pięknie dziękujemy. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultywowania tradycji, folkloru i promocji produktów regionalnych nagrodzeni zostali Krystyna Hoduń i Zespół Młode Rozkopaczewianki, Koło Gospodyń Wiejskich w Kaznowie nagrodę odebrała Jolanta Janicka dodatkowo wyróżniono  panią Monikę Derecką , Koło Gospodyń Wiejskich w Kolechowicach nagrodę odebrała Jolanta Lato oraz zespół Ostrowianki - Polesianki - nagrodę odebrała Bronisława Kubeluk.

Źródło: Ostrów Lubelski

Serdeczne gratulacje otrzymał prezes firmy Bempresa pan Tomasz Stopa, za przyznanie dla jego firmy Patentu na: „Funkcjonalny aglomerat białkowy”i urządzenie do granulowania - jest to osiągnięcie na skalę światową. Nie obyło się bez występów lokalnych artystów i orkiestry dętej OSP w Ostrowie Lubelskim. Na scenie wystąpili Ostrowskie Wianuszki,  Krystyna Hoduń z zespołem “Młode Rozkopaczewianki”, Ostrowianki Polesianki, grupa wokalna Caritas, grupa tańca nowoczesnego, grupa wokalna z Centrum Kultury, kabaret ,,Szara Eminencja” a wieczorną potańcówkę rozkręciła kapela ,,Jak Dawniej’’. Tradycją też stała się degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez różne organizacje, sołectwa, urząd. Wszystkie dania przypadły do gustu nawet największym łasuchom a dla nas miłym zaskoczeniem była ich ogromna różnorodność oraz ciekawe, domowe smaki.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.