Za nami II stacjonarne posiedzenie Rady do spraw Młodych Rolników przy KRIR, które odbyło się 6 października 2021 r. w Parzniewie. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. na temat niesprawiedliwych zasad uczestnictwa rolnika z terenów wiejskich i miejskich w działaniach PROW.  Z powodu miejsca prowadzenia działalności - rolnik z terenów miejskich nie może w pełni uczestniczyć w systemie wsparcia ogłaszanego przez ARiMR,  a coraz częściej tereny wiejskie wchłaniane są przez granice administracyjne miast. Zwrócono także uwagę na problem związany z brakiem możliwości skorzystania przez beneficjentów działania „młody rolnik”  z programu działalności pozarolniczej.

W zakresie zakupu gruntów z zasobu KOWR i możliwość jej finansowania, Rada złożyła wniosek o możliwość wydłużenia okresu spłaty do 30 lat.

Uczestnicy spotkania zgłosili także wniosek o wprowadzenie w procedurze dzierżawienia obwodów łowieckich przetargów ofertowych, gdzie wyłaniani będą dzierżawcy w ramach stworzonego systemu przetargowego (np. punktowanie za posiadane minimalnej ilości członków koła, zamieszkałych na terenie obwodów, punktowanie samorządu terytorialnego, rolniczego za współpracę).

Zwrócono także uwagę na problem braku chłodni i transportu strzelonego dzika oraz zgłoszono wniosek o stworzenie mapy lokalizacji chłodni (są regiony w Polsce, gdzie chłodni jest kilka w powiecie, a w niektórych regionach chłodni nie ma w promieniu 100 km).

Dodatkowo poruszono temat z rażąco wysokimi cenami nawozów.

Źródło: KRIR

II posiedzenie Rady Młodych Rolników przy KRIR

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.