W poniedziałek 25 października rozpoczęła się wizyta przedstawicieli mołdawskiej Agencji Interwencji i Płatności Rolnych (AIPA) w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  Goście z Mołdawii będą w Polsce do 29 października.

Spotkanie rozpoczęła Halina Szymańska - Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
- Współpraca pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a Agencją ds. Interwencji i Płatności dla Rolnictwa w Mołdawii trwa nieprzerwanie od 2016 r., kiedy to rozpoczęto realizację pierwszego wspólnego projektu twinningowego w ramach działań partnerskich Unii Europejskiej.
Szefowa ARiMR zaznaczyła, że obecnie jest realizowany kolejny taki projekt.
- Mamy również dwustronną umowę o współpracy między naszymi agencjami, podpisaną w 2017 r. w Kiszyniowie. Jest ona dowodem na to, że chcemy budować ściślejsze relacje między naszymi instytucjami. Jestem przekonana, że temu będzie również służyła państwa wizyta w Warszawie - podkreśliła Halina Szymańska.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wizyty w ARiMR. - powiedział Petru Timbura, Zastępca Dyrektora mołdawskiej Agencji ds. Interwencji i Płatności dla Rolnictwa - Chcemy od Państwa wziąć najlepsze praktyki, aby wdrożyć je w naszym kraju, po to by podnieść poziom naszego rolnictwa.

Głównym celem tej wizyty jest zapoznanie się z systemem LEADER, formami małej przedsiębiorczości, systemami informatycznymi obsługującymi płatności, systemami audytu, zabezpieczeniami danych informatycznych i organizacją kontroli programów inwestycyjnych na miejscu.

W trakcie październikowego pobytu w Polsce przedstawiciele Mołdawii odwiedzą również beneficjentów działań wspierających rozwój lokalnej przedsiębiorczości, m. in. Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński w Legionowie; przychodnię dla zwierząt w Łajsku; karczmę Wielka Lipa; zakład serowarski w Wielgolasie.

To już kolejne spotkanie studyjne zorganizowane w ramach projektu partnerskiego Unii Europejskiej pod tytułem „Further support to agriculture, rural development and food safety in the Republic of Moldova” (Dalsze wsparcie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i bezpieczeństwa żywnościowego w Republice Mołdawii), który realizowany jest przez współpracujące z Mołdawianami konsorcjum trzech instytucji europejskich: austriackiej agencji AgrarMarkt (AMA), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i litewskich służb weterynaryjnych Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT).

Delegacja mołdawskiej Agencji Interwencji i Płatności Rolnych (AIPA):

  • Petru Timbura – Zastępca Dyrektora Agencji ds. Interwencji i Płatności dla Rolnictwa
  • Liliana Martin – Kierownik Departamentu Stosunków Zewnętrznych
  • Violetta Rata  - Kierownik Działu Księgowości
  • Maria Popusoi
  • Eugeniu Cernogal
  • Loredane Prijmireanu

Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

  • Monika Chłopecka Dyrektor Audytu i Kontroli
  • Sławomir Hardej Dyrektor Departamentu Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt
  • Stanisław Sas - Dyrektor Departamentu Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych
  • Emilia Godlewska Dyrektor Departamentu Analiz i Sprawozdawczości,
  • Marek Augustyniak Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyki
  • Paweł Mańkowski Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyki
  • Marcin Zieliński Dyrektor Departamentu Działań Delegowanych
  • Rafał Szerszeniewski Zastępca Dyrektora Departamentu Audytu i Kontroli 
  • Aneta Herod Młodszy Kierownik Projektu Twinningowego.

Źródło: ARIMR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.