3 grudnia br. odbyła się wspólna konferencja prasowa wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.

– 25 listopada spotkałem się z Krajową Radą Izb Rolniczych i prezesami wojewódzkimi. To było bardzo dobre, merytoryczne spotkanie, na którym omówiliśmy najważniejsze problemy dotyczące polskiego rolnictwa – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa podziękował prezesowi Szmulewiczowi za zorganizowanie tego spotkania, zwracając uwagę, że na takich właśnie spotkaniach, bezpośrednio z rolnikami najbardziej mu zależy.

– Rolnictwo jest bardzo skomplikowaną dziedziną i ma różne problemy, ale jestem przekonany, że siłą dialogu, doświadczeniem, wiedzą i praktyką możemy wspólnie te problemy rozwiązywać – powiedział wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że potrzeby pomocowe w rolnictwie są znacznie większe, niż obecnie oferowane, ale możliwości udzielania wsparcia określone są przez Wspólną Politykę Rolną. Mamy np. gorset w postaci pomocy de minimis.

Wicepremier podkreślił ponadto znaczenie przepływu informacji od urzędników do rolników i jednoczesnego przepływu bezpośredniej informacji od rolników do urzędników.

– Rozwiązania, które przygotowujemy nie są dla urzędników lecz przede wszystkim dla rolników, a w konsekwencji dla konsumentów – dodał szef resortu rolnictwa.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz podkreślił, że poszczególne regiony są bardzo zróżnicowane pod względem produkcji rolniczej, ale wszędzie występują podobne problemy. Zwrócił przy tym uwagę, że wielu rolników popadło w kłopoty nie ze swojej winy lecz w wyniku kumulacji kilku czynników, w tym ASF, warunków pogodowych, czy niekorzystnej sytuacji rynkowej.

– Jednak nie spodziewałem się, że tak szybko nastąpią działania. W miniony piątek dyskutowaliśmy o najważniejszych działaniach, a już dziś jest program pomocowy skierowany do rolników utrzymujących lochy. Za ten program rolnicy, producenci trzody chlewnej są bardzo wdzięczni – podkreślił prezes Szmulewicz.

Szef rolniczego samorządu zwrócił uwagę, że przedstawiciele rolników wybierani są  do samorządu rolniczego co cztery lata i mają bezpośredni kontakt z rolniczą rzeczywistością.

- Jesteśmy wśród rolników i znamy problemy bezpośrednio – dodał prezes Wiktor Szmulewicz.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, że spotkania podobne do tego z 25 listopada będą odbywać się cyklicznie.

Źródło: MRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.