W dniu 17 listopada 2022 r. w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Łęczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli delegaci LIR oraz zaproszeni goście: Janusz Skrzypek – Członek Zarządu LIR, Wojciech Kniaziuk – Dyrektor Biura LIR, Stanisław Dylewski – Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Łęcznej oraz Barbara Wróbel – specjalista Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Posiedzenie Rady Powiatowej prowadził przewodniczący Łęczyńskiej Rady Powiatowej Grzegorz Szewczak.

Po otwarciu posiedzenia Stanisław Dylewski – Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Łęcznej rozpoczął od przybliżenia historii wydziału. Ewidencję gruntów w powiecie łęczyńskim założono w latach 60 XX w. na podstawie zdjęć lotniczych oraz pracy geodetów w terenie. Mapa ewidencyjna była sporządzona w skali 1:5000. W 2005 r. powiat łęczyński jako jeden z pierwszych posiadał mapę numeryczna obejmująca 100% powierzchni. Omówione zostały procedury wytyczania granic geodezyjnych, obrotu ziemią, ksiąg wieczystych oraz zagadnienia związane z pracami nad przeprowadzaną w chwili obecnej modernizacją map geodezyjnych w powiecie łęczyńskim. Poza tym dyskutowano nt. wytyczeń, rozgraniczeń i zasiedzeń. Wywiązała się dyskusja ws. różnic pomiędzy powierzchnią działek wynikająca dopłat obszarowych ARiMR, a powierzchnią działek widniejącą w dokumentach i mapach. Poniżej zamieszczono odnośniki do serwisu Geoportal powiatu łęczyńskiego oraz ogólnokrajowego, gdzie można sprawdzić numery i wymiary działek czy numery obrębów.

www.leczna.geoportal2.pl >>
www.geoportal.gov.pl >>

W kolejnym punkcie Janusz Skrzypek – Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej przedstawił bieżącą działalność Zarządu oraz biura Lubelskiej Izby Rolniczej oraz ostatnie stanowiska Zarządu LIR. Omówiono problem zawieranych telefonicznie umów na odbiór płodów rolnych. W przypadku niewywiązania się z takich umów grożą kilkudziesięcio-tysięczne kary. LIR we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie włącza się do powstania dwóch obiektów Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej przy IUNG w gminach. Hanna i Tomaszów Lubelski. W reakcji na wysokie ceny nawozów Lubelska Izba Rolnicza zleciła wykonanie ekspertyzy kosztów produkcji nawozów. Wspomniano o problemach z aplikacją PUE ARIMR w ostatnich dniach trwania naboru wniosków z KPO. Ponadto dyskutowano o problemami z odbiorem zużytych opon maszyn rolniczych. W naszym województwie są firmy świadczące taką usługę odpłatnie rozliczane od szt. lub za tonę opon. Poniżej zamieszczono odnośnik do strony UM Lublin z danymi firm odbierających opony w woj. lubelskim.

Punktu zbierania odpadów z gospodarstw rolnych >>

Na zakończenie Dyrektor Biura LIR Wojciech Kniaziuk przekazał informację potwierdzoną przez Ministra Rolnictwa, że przedłużono przyjmowanie wniosków na pomoc suszową do końca listopada 2022 r.

Planowane zmiany w programie pomocy dla rodzin rolniczych >>

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.