W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 25 października 2022 r. realizujące wniosek przyjęty podczas XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji  do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie sytuacji na rynku zbóż paszowych w Polsce NIK przedstawił następującą odpowiedź:

"Odpowiadając na wystąpienie Pana Prezesa o przeprowadzenie przez Najwyższą Izbę Kontroli czynności  kontrolnych odnoszących się do sytuacji na rynku zbóż paszowych w Polsce oraz nawiązując do naszej odpowiedzi z 18 lipca br., uprzejmie dziękujemy za przesłaną korespondencję. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych wystąpień Pana Prezesa, przedstawione kwestie zostały poddane stosownej analizie. Problematyka ilości i jakości importowanych do Polski zbóż oraz prawidłowość działań służb kontrolnych w tym zakresie pozostają w zainteresowaniu NIK.

Dostrzegając wagę zgłoszonej problematyki, zapewniamy, że nadesłany sygnał jest dla NIK istotny i będzie mógł zostać uwzględniony w procesach analitycznych służących projektowaniu przyszłej działalności kontrolnej NIK odnoszącej się do działań państwa w obszarze rolnictwa i rynków rolnych, szczególnie w tak trudnym, jak obecnie czasie.

Jednocześnie należy zauważyć, że warunki rozwoju i ochrony konkurencji, jak też zasady i tryb przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję oraz praktykom naruszającym zbiorowe interesy konsumentów, zostały określone w ustawie z dnia 16 lutego 2017 r. o ochronie konkurencji i konsumentów'. Sprawy w tym zakresie pozostają w kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych2, Zarząd KRIR wystąpił w dniu 25 października 2022 r. do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie sytuacji na rynku zbóż paszowych.

Raz jeszcze dziękując Panu Prezesowi za przekazane informacje — zapewniamy, że będą one, w zakresie posiadanych kompetencji wyznaczonych ustawą z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli, ważnym materiałem w pracach analitycznych, wskazującym na kolejne obszary ryzyka."

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.