W dniu 31 stycznia 2023 r. w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Łęczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli delegaci LIR oraz zaproszeni goście: Janusz Skrzypek – Członek Zarządu LIR, Piotr Woch – Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Lublinie, Kajetan Kościk – Kierownik Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Posiedzenie Rady Powiatowej LIR w Łęcznej prowadził przewodniczący Łęczyńskiej Rady Powiatowej Grzegorz Szewczak.

Po otwarciu posiedzenia dr Piotr Woch - Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Lublinie omówił obecne zasady ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, warunki dla starających się o dofinansowanie oraz możliwe sankcje wynikające z ich niedopełnienia. Stacja Chemiczna przeprowadza analizę gleb, gdzie ważna jest jakość prób oraz metodyka. W nowej edycji programu wapnowania gleb naborze został zmieniony wiosek, dotacje wynoszą 300zł/t do 25ha, 200zł/t pd 25 do 50ha, 100zł/t od 50ha użytków rolnych. Wnioski można składać do 30.11.2023r.

Następnie dr Kajetan Kościk - Kierownik Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie omówił zmiany w programie doradztwa energetycznego , które będą realizowane przez Urząd Marszałkowski w 2023 r. w tym program priorytetowy „Energia dla Wsi”. Celem programu jest wzrost wykorzystania energii odnawialnej w gospodarstwach rolnych, beneficjentem może być spółdzielnia energetyczna zarejestrowana w KOWR lub rolnik, członek spółdzielni energetycznej. Dotacje przysługują na instalacje fotowoltaiki, farm wiatrowych, elektrowni wodnych, biogazowi od 50kWh do 1MWh.

W kolejnym punkcie Janusz Skrzypek – Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej przedstawił bieżącą działalność Zarządu oraz biura Lubelskiej Izby Rolniczej oraz ostatnie stanowiska Zarządu LIR ws. napływu zboża z Ukrainy. Rozmawiano także nt. ustawy wiatrakowej i interwencji w tej sprawie Gminy Józefów nad Wisłą oraz ws. programu utylizacji folii rolniczych i składanych w tej sprawie przez gminy wniosków do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska. Złożono oficjalny wniosek do Zarządu LIR z problemem „Czy rolnik ryczałtowy posiadający NIP UE może zbywać swoje towary w UE?” Poza tym w dyskusji padły sugestie o wycofanie przepisów nakazujących rejestracje małych stad drobiu oraz pytanie ws. beneficjentów dofinansowania TUW.

 

Po wyczerpaniu wszystkich punktów Grzegorz Szewczak podziękował wszystkim za przybycie i zamknął posiedzenie.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.