W dniu 01.02.2023 r. w Rakołupach Dużych, gm. Leśniowice odbyło się wspólne posiedzenie trzech Rad Powiatowych - z powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego i krasnostawskiego.

W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście:

Pani Teresa Hałas - Poseł na Sejm RP

Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice

   Pan Krzysztof Gałaszkiewicz - Dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

   Pan Marcin Sobczuk – Prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego

   Pan Wiesław Gryn – I Wiceprezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego

   Pan Gustaw Jędrejek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej

   Pan Adam Bojarski - Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej,

   Pan Janusz Skrzypek - Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej

Pan Roman Chudzik - Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej

Wspólne posiedzenia rad LIR zorganizowali i prowadzili Przewodniczący Rad Powiatowych:

Pani Marta Gawron – Przewodnicząca Rady Powiatowej LIR powiatu krasnostawskiego

Pan Leszek Chodźko - Przewodniczący Rady Powiatowej LIR powiatu hrubieszowskiego

Pan Krzysztof Zięba - Przewodniczący Rady Powiatowej LIR powiatu chełmskiego

Posiedzenie otworzył Pan Krzysztof Zięba, przedstawiał i powitał zaproszonych gości oraz zgromadzonych delegatów i rolników.

Posiedzenie zostało zwołane i poświęcone omówieniu trudnej sytuacji na rynku zbóż i innych płodów rolnych, spowodowanej nadmiernym napływem tych towarów z Ukrainy.

W pierwszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego. W swoich wystąpieniach odnieśli się do trudnej sytuacji na rynku zbóż i kukurydzy oraz niewystarczającej kontroli napływających do Polski płodów rolnych z Ukrainy. Prezesi Marcin Sobczuk i Wiesław Gryn przedstawił inicjatywę dotyczącą protestów rolników, która została podjęta przez Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”.

Następnie głos zabrał Pan Prezes Gustaw Jędrejek, który przedstawił działania, jakie podjęła Lubelska Izba Rolnicza w związku z sytuacją niekontrolowanego napływu zbóż i rzepaku z Ukrainy oraz zaprezentował inne ważne inicjatywy związane z sytuacją w polskim rolnictwie. Zaznaczył m.in. potrzebę aktualizacji wysokości ceny skupu interwencyjnego pszenicy.

Pani Poseł Teresa Hałas przedstawiła działania jakie podejmuje na rzecz rolnictwa, wyraziła zrozumienie dla trudnej sytuacji rolników z tzw. ściany wschodniej.

Pan Krzysztof Gałąszkiewicz Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR przedstawił aktualne działania agencji oraz planowane w nowym okresie programowania od 2023.

W dalszej części wywiązała się dyskusja, w której głos zabierali pozostali zaproszeni goście oraz delegaci.

Podczas posiedzenia zostały zgłoszone i przegłosowane wnioski formalne do Zarządu LIR.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.