W dniach 17-19 marca 2023 r. w Kielcach odbyły się XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. W Targach ze stoiskiem uczestniczyła także Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zakres branżowy targów to najnowsze ciągniki, maszyny rolnicze, narzędzia i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, środki do produkcji rolniczej  takie jak: nasiona roślin rolniczych, środki ochrony roślin i nawozy, pasze i dodatki paszowe. Lubelska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny na targi.

Ekspozycja obejmowała również wszelkie akcesoria dla rolnictwa czy segment budownictwa inwentarskiego. Targi AGROTECH są miejscem prezentacji liderów rynku rolniczego na świecie i przedstawicieli branży z najwyższej półki. W Kielcach zobaczyć można było maszyny wyróżniane tytułami najlepszych na świecie i wiele premier.

Pierwszego dnia targów odbyło się wspólne posiedzenie Rad Powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, na które licznie przybyli rolnicy, kadra zarządzająca instytucji z otoczenia rolnictwa oraz inni zaproszeni goście honorowi, wśród których byli wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, doradca Prezydenta RP Jan Krzysztof Ardanowski oraz Poseł Czesław Siekierski. Spotkanie poprowadzili prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Stanisław Stanik oraz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. W trakcie swojego wystąpienia, Prezes KRIR zwrócił uwagę, że Polska jest jedynym krajem, który przełożył środki z filaru II WPR do filaru I. Przesunięto 30% tych środków i dodano 30% z budżetu. To jest niekorzystne. W ten sposób staliśmy się niekonkurencyjni dla rolnictwa europejskiego. Drugi filar to pieniądze na rozwój, to polityka rolna a my nie mamy w nim pieniędzy. Z drugiego filaru korzystają aktywni rolnicy. Potrzebny jest rozwój w rolnictwie, aktywność, inwestowanie. Teraz przed wyborami jest czas na programy wyborcze, jest to czas kiedy rolnicy powinni pytać o te programy dla rolnictwa i dla wsi.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Członek Zarządu KRIR Robert Nowak wzięli także udział w  Finale Krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowanej przez Związek Młodzieży Wiejskich oraz wręczyli ufundowane przez samorząd rolniczy nagrody dla opiekunów finalistów.

Podczas targów odbyła się także gala wręczenia nagród - w tym roku Puchar Prezesa KRIR przyznano prof. dr hab. Markowi Mrówczyńskiemu, wieloletniemu Dyrektorowi Instytutu Ochrony Roślin za działanie na rzecz polskiego rolnictwa.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/agrotech-kielce-swieto-techniki-w-rolnictwie

https://www.krus.gov.pl/artykul/wreczenie-wyroznien-targowych-kasy-rolniczego-ubezpieczenia-spolecznego-podczas-targow-agrotech-w-ki-1/

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.