W dniu 20 marca 2023 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia.

Obecny postęp genetyczny i hodowlany umożliwia uzyskanie jałówek o odpowiedniej budowie i dojrzałości do krycia już w wieku 13-14 miesiąca życia. Zgodnie z najnowszymi globalnymi normami, jest to najlepszy wiek, aby dokonać pierwszego zacielenia jałówki, co pozwoli na osiągnięcie lepszych parametrów zdrowotnych i produkcyjnych w przyszłości. Takie działanie pozwala również na obniżenie kosztów utrzymania zwierząt, ponieważ wydłużeniu ulega okres produkcyjny danej sztuki. Hodowcy, mając świadomość korzyści wynikających z właściwego terminu krycia oraz korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, potrafią ocenić, czy jałówka jest gotowa do zacielenia.

Jednakże, problem pojawia się podczas zgłoszenia urodzenia cieląt pochodzących od jałówek wycielonych przed 24 miesiącem życia, ponieważ obecne przepisy nie uwzględniają takich przypadków. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymagają od rolników złożenia wyjaśnień dotyczących takiego zdarzenia, co wymaga dodatkowych działań zarówno ze strony hodowcy, jak i Agencji.

Wprowadzenie możliwości rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia pozwoliłoby dostosować obecnie obowiązujące przepisy do aktualnego poziomu rozwoju genetyki oraz zlikwidowałoby problemy z tym związanymi. Takie zmiany pozwoliłyby na łatwiejsze prowadzenie rejestracji cieląt oraz uniknięcie niepotrzebnych działań administracyjnych.

Pismo KRIR >>>

Źrodło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.