W dniu 23.03.2023 r. w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim w którym udział wzięli poza delegatami Lubelskiej Izby Rolniczej z powiatu tomaszowskiego zaproszeni goście: Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie -Pan Krzysztof Gałaszkiewicz, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie – Pani Barbara Wróbel, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Tomaszowie Lub. - Katarzyna Żurawska, Przedstawiciel firmy MHR Oddział w Zamościu - Pan Robert Hałas. W spotkaniu udział wziął również Wiceprezes i Członek Zarządu LIR Pan Antoni Skura i Roman Chudzik.

Dyskusja dotyczyła przede wszystkim trudnej sytuacji jaka aktualnie występuje w Polsce na rynku zbóż i rzepaku. Aktualną sytuację na tym rynku przedstawiła Pani Barbara Wróbel Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Omówiła działania poszczególnych służb w tym zakresie, przedstawiła dane dotyczące importu oraz działań kontrolnych dotyczących podmiotów sprowadzających zboże z Ukrainy.

Tematyka posiedzenia odnosiła się również do działań ARiMR w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 które omówił Pan Krzysztof Gałaszkiewicz - Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie.

Zmiany w płatnościach bezpośrednich i Ekoschematy przedstawił Pan Artur Ostasz – Naczelnik Wydziału Płatności Bezpośrednich Biura Powiatowego ARiMR w Tomaszowie Lubelskim.

Przedstawiciel MHR Oddział w Zamościu omówił propozycję współpracy z rolnikami produkującymi materiał siewny roślin zbożowych, strączkowych i traw.

Prace Zarządu LIR przedstawił Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Roman Chudzik oraz Wiceprezes LIR - Antoni Skura, którzy zaprezentowali stanowiska Izby w kwestiach nurtujących rolnictwo, między innymi; interwencje w sprawie sytuacji na rynku zbóż i nawozów mineralnych, aktualne informacje dotyczące szkód łowieckich oraz sytuację dotyczącą ubezpieczeń upraw rolnych. Ponadto Wiceprezes LIR - Pan Antoni Skura scharakteryzował także sytuację jaka występuje obecnie w rolnictwie w związku z wojną w Ukrainie.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.