Oczekiwania rynku sprawiają, że rolnicy muszą być bardziej konkurencyjni i osiągać coraz wyższe plony na swoich polach, a to wymusza działania naukowe. Już od 25 lat pomagają w tym rolnikom Zespoły ds. Porejestrowanego Doświadczalnictwa Odmianowego. Uroczystości jubileuszowe zorganizowano w Augustowie. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Gustaw Jędrejek.

 

Wojewódzkie Zespoły ds. Porejestrowanego Doświadczalnictwa Odmianowego co roku opracowują listę odmian zalecanych dla poszczególnych upraw. Zróżnicowanie klimatyczne czy glebowe sprawia, że nieco inne odmiany zbóż, roślin bobowatych czy okopowych sprawdzą się lepiej w województwie dolnośląskim niż w podlaskim.

 - Prowadzimy badania, na tej podstawie określamy Listę Odmian Zalecanych. Jest to duży wkład i jest to informacja bezpłatna , bo głównie finansowane to jest z budżetu państwa – mówił Arkadiusz Kalinowski, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie.

 Lista Odmian Zalecanych to praktyczna podpowiedź dla rolnika przed wyborem materiału siewnego czy sadzeniowego.

 - Bardzo proszę rolników, żeby z nich korzystali, żeby nie dali się zwieść reklamom, nie dali się zwieść propagandzie, którą handlowcy proponują. Mówią jakie są wartościowe odmiany, proszę sobie zerknąć na stronę internetową ośrodka, czy na strony internetowej stacji doświadczalnych- dodał prof. Henryk Bujak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. 

Podczas konferencji jubileuszowej w Augustowie, zorganizowanej przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych-Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie, podsumowano 25 lat Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych. Dużo mówiło się o tworzeniu list odmian zalecanych do uprawy w warunkach województwa podlaskiego.

- Musimy dostosować nasiona, jakość nasion do gleby, do nawożenia, do naszych temperatur,  bo przyznam Polska północno-wschodnia, cechuje się znacznie niższymi temperaturami, przymrozkami. Występują też susze, dlatego wymagany jest kwalifikowany materiał nasienny odporny na warunki – zaznaczył Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa.

W Augustowie rozmawiano też o przyszłości upraw rolniczych.

 - Kolejnym gatunkiem, takim który będzie do nas wchodził, mam nadzieję, że zagości na naszych polach, to będzie soja. Soja też jest gatunkiem, rośliną białkową i cieszymy się, że ona,  te nowe odmiany są dobrze przystosowane do naszych warunków glebowych i klimatycznych – powiedział prof. Henryk Bujak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

 Podczas konferencji uhonorowano najbardziej zasłużonych dla Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.

Źródło: TVP

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.