Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii łączą siły w 2023 r. w ogólnoeuropejskiej kampanii wspierającej walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). Czwarta edycja kampanii #StopASF ma na celu zwiększenie świadomości wśród rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii w osiemnastu krajach europejskich, w tym w Polsce. Tematyka kampanii dotyczy tej niezwykle zaraźliwej choroby i zachęca do podjęcia działań w celu powstrzymania jej rozprzestrzeniania się.

 „W ciągu ostatniej dekady afrykański pomór świń miał dramatyczny wpływ na europejski sektor hodowli trzody chlewnej i wciąż zakłóca lokalną oraz regionalną gospodarkę. Podczas, gdy najnowsze dane wskazują, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa przynoszą efekty, sytuacja w całej Europie  nie jest zadowalająca i musimy zachować czujność. Rolnicy, myśliwi i lekarze weterynarii mają szczególnie ważną rolę do odegrania w zgłaszaniu podejrzanych przypadków."- powiedział Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA. 

Kampania #StopASF zachęca rolników, weterynarzy i myśliwych do "wykrywania, zapobiegania, zgłaszania" przypadków ASF u świń i dzików. Akcja jest prowadzona we współpracy z lokalnymi samorządami w osiemnastu krajach, a w Polsce przez Główny Inspektorat Weterynarii. 


Stanowisko Głównego Inspektoratu Weterynarii : „Afrykański pomór świń jest wirusową zakaźną chorobą dotykającą świnie oraz dziki i może mieć poważny wpływ na populację tych grup zwierząt i opłacalność hodowli świń, powodując utrudnienia w ich przemieszczaniu oraz w handlu mięsem i produktami wieprzowymi w Unii Europejskiej, a także w eksporcie do państw trzecich. Z uwagi na brak możliwości leczenia oraz stosowania szczepionek przeciwko tej chorobie najważniejsze jest zapobieganie jej występowaniu i rozprzestrzenianiu się.
W Polsce choroba wystąpiła po raz pierwszy w 2014 r. i występuje w  populacji dzików, skąd może zostać przeniesiona do gospodarstw. Działania w zakresie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF wymagają podejmowania aktywności na wielu płaszczyznach. Jednym z podstawowych elementów prewencji transmisji do gospodarstw wielu chorób, w tym ASF, jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno ograniczenia możliwości przeniesienia wirusa ze środowiska naturalnego do gospodarstw utrzymujących świnie, jak również w samym środowisku naturalnym (rola bioasekuracji myśliwych, pracowników służb leśnych, ale także pracowników innych gałęzi gospodarki, np. sektora turystyki, a także samych podróżnych). Dlatego też niezmiernie istotne jest ciągłe podnoszenie świadomości społecznej  poprzez szkolenia i kampanie informacyjne.” 


W 2022 r. liczba ognisk ASF u świń i dzików znacznie spadła w krajach takich jak Rumunia, Polska i Bułgaria w porównaniu z poprzednim rokiem, jak wynika z nowego raportu opublikowanego dziś przez  EFSA. Jednak ASF pojawia się w nowych miejscach, m.in. w Grecji, Czechach  oraz w krajach sąsiadujących z UE, takich jak Serbia i Mołdawia. Po raz pierwszy ASF został zgłoszony w  Macedonii Północnej w 2022 roku. 

Ucz się, angażuj, udostępniaj


Odwiedź stronę internetową kampanii EFSA ASF,  aby uzyskać więcej informacji, a także arkusze informacyjne, infografiki, gotowe do użycia posty w mediach społecznościowych i inne materiały. 

Jako agencja UE EFSA podlega rozporządzeniu (UE) 2018/1725, które  ma taką samą moc prawną jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (UE) 2016/679 (RODO) mające zastosowanie w państwach członkowskich UE i które jest dostosowane do przepisów i zasad RODO dotyczących ochrony danych osobowych.


 

Materiały

EFSA-ASF-2023-Poster-A3-Digital-PL-Farmerzy >>

 

Źródło: MRIRW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.