Dnia 12 marca 2024 roku w Miejskim Urzędzie w Opolu Lubelskim odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Opolskiego. Z ramienia Zarządu obecny był p. Gustaw Jędrejek – Prezes LIR oraz p. Marcin Sulowski- Członek Zarządu LIR. W spotkaniu uczestniczyli Delegaci LIR powiatu opolskiego oraz zaproszeni goście: Pani Bernarda Giza-Małecka – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu Lubelskim, Pan Sławomir Lejwoda – Prezes Banku Spółdzielczego w Opolu Lubelskim, Pan Paweł Suchowolak- Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Opolu Lubelskim.
Posiedzenie prowadził p. Marek Wójcik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej. Pan Sławomir Lejwoda przedstawił ofertę Banku Spółdzielczego w Opolu Lubelskim. Pani Bernarda Giza-Małecka przedstawiła harmonogram planowanych przez ARiMR naborów wniosków w ramach Plany Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w 2024 roku wraz z terminami i limitami. Pan Paweł Suchowolak przedstawił zakres usług jakimi zajmuje się powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Opolu Lubelskim. W ofercie znajdują się między innymi: kursy chemizacyjne, szkolenia z integrowanej produkcji roślin, atestacja opryskiwaczy, wypełnianie wniosków o dopłatę do materiału siewnego itd. W zbliżającej się kampanii naboru wniosków PZDR oferuje bezpłatne wypełnianie wniosków na dopłaty obszarowe ( od 15 marca do 15 maja).
Podczas posiedzenia poruszone zostały tematy bieżącej sytuacji w rolnictwie, m.in. protestów rolniczych, rynku owoców miękkich i hodowli zwierzęcej.
Delegaci podjęli następujące wnioski:
- Dopłata do owoców miękkich za rok 2023 przyznawana do areału danej uprawy przy uwzględnieniu kosztów opłacalności,
- Podjęcie działań na rzecz rezygnacji z wymogu stasowania elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin,
- Postulaty rolników na strajki:
- odstąpienie od obowiązku ugorowania
- złagodzenie normy GAEC-6 pozostawienia okrywy na zimę do 50%
- zatrzymanie importu bezcłowego produktów rolnych i rolno-spożywczych z Ukrainy
- rzetelna kontrola wszystkich towarów rolnych i rolno-spożywczych wjeżdżających z Ukrainy
- podjęcie działań rządu mające na celu wsparcie dla hodowców produkcji zwierzęcej,
- uruchomienie procedur związanych z zatrzymaniem napływu zbóż z Rosji oraz znalezienie rynków zbytu dla zbóż zalegających w magazynach krajowych.
- Strajki rolnicze, aby były skuteczne powinny być masowe, krótkie i z konkretnymi postulatami.