W Białce koło Krasnegostawu w dn. 15-16 VI 2024 r. odbył się XXVII Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Małopolskiej. Do tutejszej stadniny zjechali hodowcy niemal z całej Polski. Do pokazu zgłoszono ponad 60 koni. Pierwszego dnia czempionatu oceniane były głównie konie roczne. Następnego dna odbywały się pokazy klaczy i ogierów dwu- oraz trzyletnich. Partnerem czempionatu była Lubelska Izba Rolnicza, nagrody hodowcom wręczał Prezes LIR Gustaw Jędrejek.

 – Oceniane są w sześciu kategoriach. Mamy tu konie trzy- i dwuletnie, ale także roczne – mówi sekretarz Polskiego Związku Koni Rasy Małopolskiej, Daniel Bergiel. – To dla nich jest debiut. Pierwszy raz są pokazywane na zewnątrz. Naprawdę jest dużym kunsztem pokazywanie konia rocznego. W przypadku innych ras odstąpiono od pokazywania takich koni.

Co ma wpływ na ocenę tych zwierząt? Tłumaczy to dyrektor Lubelskiego Związku Hodowców Koni w Lublinie Jacek Kozik: – Ocena sprowadza się do tego, żeby potwierdzić odpowiedni typ rasowy i płciowy, ocenić budowę tego konia, czyli tzw. eksterier z elementami głowy, szyi, kłody (tułowia), kończyn, ale również i kopyt.

https://radio.lublin.pl/2024/06/konie-w-szesciu-kategoriach-do-bialki-zjechali-hodowcy-z-calej-polski/

Źródło: Radio Lublin, JN / opr. ToMa

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.