W dniach 14-15 czerwca 2024 r. w Boguchwale pod Rzeszowem w woj. Podkarpackim odbywały się V Krajowe Dni Pola zorganizowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Nowoczesne rolnictwo”. Pokazane zostały innowacje w produkcji roślinnej poprzez prezentację dorobku polskiej hodowli roślin oraz ofert firm zaopatrujących polskie rolnictwo.

W dniach 15-16 czerwca 2024r. z inicjatywy przewodniczących poszczególnych Rad Powiatowych Pana Sławomira Czecha Przewodniczącego Rady Powiatowej Powiatu Parczewskiego, Pani Kamilli Leśniewskiej Przewodniczącej Rady Powiatowej Powiatu Włodawskiego, Pana Krzysztofa Zięby Przewodniczącego Rady Powiatowej Powiatu Chełmskiego oraz Pani Marty Gawron Przewodniczącej Rady Powiatowej Powiatu Krasnostawskiego, a jednocześnie członka Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, Delegaci poszczególnych powiatów uczestniczyli w wyjazdowym posiedzeniu, którego celem było zapoznanie z innowacjami i nowymi technologiami produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz wymiana spostrzeżeń i doświadczeń w zakresie obowiązujących wymogów.

Delegaci uczestniczyli w uroczystym otwarciu V Krajowych Dni Pola, po którym odbyły się wystąpienia zaproszonych gości w tym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Prezesa Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisława Bartmana.

W dalszej części Dni Pola Delegaci zwiedzali liczne strefy tematyczne i uczestniczyli w dedykowanych wydarzeniach. Program był niezwykle intensywny, Delegaci mieli okazję uczestniczenia w wybranych przez siebie warsztatach, pokazach i prezentacjach.

Wydarzenia na polu doświadczalnym m.in. :

 • Prezentacja poletek i doświadczeń polowych, kolekcja ziół i roślin miododajnych oraz sadu tradycyjnego;
 • Prezentacja najnowszych rozwiązań mechanizacyjnych w rolnictwie;
 • Pokaz siewnika w technologii strip-till
 • Warsztaty pn. „Rozpoznawanie agrofagów w roślinach rolniczych” (monitoring szkodników na polach uprawnych, rozpoznawanie chorób w roślinach rolniczych, identyfikacja chwastów w zasiewach)
 • Prezentacja Platformy Sygnalizacji Agrofagów” IOR-PIB w Poznaniu;
 • Pokaz nowoczesnego opryskiwacza samojezdnego z systemem wykrywania chwastów;
 • Prezentacja stabilizacji belki polowej na torze przeszkód;
 • Pokaz siewnika do kukurydzy najnowszej technologii przenoszenia nasion;
 • Pokaz pracy nowoczesnego rozsiewacza, aplikacja nawozu na podstawie stworzonej mapy pola i zbadanej zasobności gleby;
 • Pokaz dronów w z kamerami multispektralnymi- oznaczenie zasobności roślin w azot;
 • Pobieranie prób glebowych, tworzenie map zasobności, przeliczanie prób za pomocą nośnika narzędzi (np. quada);
 • Pokaz pracy zabytkowych silników stacjonarnych z Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej;
 • Pokaz nawadniania roślin z wykorzystaniem deszczowni szpulowej;

Uczestnicy wyjazdu na polu doświadczalnym mieli również możliwość pracy ciągnikami CLASS z maszynami uprawowymi oraz udziału w konkursie „Nowoczesne rolnictwo w UE”.

Wydarzenia w strefie nauki i doradztwa:

 • Prezentacja wykorzystania teledetekcji w ocenie stanu upraw i zdrowotności roślin oraz aplikacji mobilnej do oceny i identyfikacji chorób;

w strefie odbywały się również liczne konkursy przygotowane przez ODR-y i Instytuty Naukowo- Badawcze m.in. „20 lat Polski w UE”, dojenia krowy, rozpoznawania nasion i wiele innych.

Wydarzenia w strefie ogrodnictwa:

 • Pokaz praktycznego wykorzystania ziół w kompozycjach florystycznych;
 • Pokaz destylacji ziół olejkowych połączony z warsztatami aromaterapii;
 • Spacery zielarskie „Poznajmy zioła chińskie” i „Jakie to ziele”, jadalne chwasty;
 • Warsztaty rozpoznawania szkodników sadu;
 • Warsztaty rozpoznawania ziół;

oraz „Rozpoznawanie roślin wskaźnikowych” przy pasach kwietnych.

Wydarzenia w strefie pszczelarstwa:

 • Warsztaty tworzenia świec z wosku, rodzina pszczela z bliska oraz warsztaty produkty pochodzenia pszczelego.

Wydarzenia w strefie innowacji:

 • Prezentacje ofert poszczególnych firm i gospodarstw w tym gospodarstwo FIGA Maziejuków, winnicy WIDOKOWA Stanisławczyków, gospodarstwo URBANEK, a także promocja platformy doradczej e- DWIN

W trakcie trwania Dni Pola odbywało się jednocześnie szereg innych wydarzeń m.in.

Wydarzenia w sektorze podkarpackich targów w ramach których rolnicy mieli okazję bezpłatnych konsultacji z przedstawicielami instytutów naukowo- badawczych, doradcami i specjalistami branżowymi. Wydarzenia w strefie rozwoju obszarów wiejskich z konkursami, warsztatami edukacyjnymi m.in. tematyka pszczelarstwo i hodowla alpak oraz wydarzenia w strefie myślistwa i łowiectwa z pokazem sokolniczym, pokazem pracy pilarzy, degustacją potraw z dziczyzny, a także wydarzenia w strefie XXV regionalnej wystawy zwierząt hodowlanych w trakcie których odbyły się oceny zwierząt hodowlanych i drobiu, pokazy korelacji racic, strzyży owiec, rozczyszczania kopyt czy umiejętności jeździeckich.

Ponadto Delegaci mieli okazję uczestniczyć w konferencjach „Systemy bezorkowe a uproszczenia- dlaczego nie możemy postawić znaku równości” oraz „Nowoczesne technologie w rolnictwie”.

V Krajowe Dni Pola obfitowały w liczne wystawy, koncerty, występy zespołów i kapel folklorystycznych, odbywały się konkursy, pokazy, degustacje i tematyczne warsztaty z których rolnicy z zaangażowaniem korzystali.

W dalszej części wyjazdowego posiedzenia Delegaci odwiedzili miejscowość Nadrzecze w której podczas kolacji wysłuchali wykładu o Roztoczu- krainie geograficznej łączącej Wyżynę Lubelską z Podolem- Regionalisty Andrzeja Czacharowskiego.

W drugim dniu posiedzenia Delegaci uczestniczyli we mszy św. w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, a w drodze powrotnej odwiedzili miejscowość Zwierzyniec, zwiedzając zabytkowy browar. Po przejściu ścieżką przyrodniczą przez Rezerwat ścisły Bukowa Góra, uczestnicy zatrzymali się na cmentarzu mieszkańców Soch zamordowanych przez niemieckich okupantów podczas pacyfikacji wsi 15 czerwca 1943 roku, zapalając symboliczny znicz.

Wyjazdowe posiedzenie czterech Rad zakończyło się wspólnym podsumowaniem w miejscowości Szczebrzeszyn, miejscowość rozsławił wiersz Jana Brzechwy Chrząszcz cyt. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.