Tak jak w poprzednich latach w pierwszy weekend lipca (5-7.07.2024 r.) odbyła się już XXXVI Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Celem wystawy w Sitnie jest pokazanie dorobku w rolnictwie. Przede wszystkim hodowlanego, ale także najnowszych osiągnięć w technice rolniczej i technologii, a przede wszystkim docenienie najlepszych rolników i wystawców. Poprzez swoją rolę edukacyjną, promocyjną, biznesową, czy kulturalną, pełni funkcję integrującą środowiska wiejskie i jest okazją do wymiany doświadczeń i informacji.

Impreza zgromadziła wyjątkowo dużą liczbę hodowców. Zaprezentowane zostały rasy zwierząt przeznaczone zarówno do intensywnej produkcji, ale również rasy rodzime. Hodowcy do oceny wystawili ponad 100 sztuk bydła mlecznego, mięsnego, koni, owiec i kóz. Dopisali również hodowcy ptaków którzy wstawili rekordowo liczbę sztuk. Po raz pierwszy w formie pokazu na ringu, Polski Związek Hodowców Alpak zaprezentował te zwierzęta. Obok tradycyjnych gatunków zwierząt gospodarskich można było zobaczyć także zwierzęta ozdobne i egzotyczne. Niestety, od momentu pojawienia się afrykańskiego pomoru świń kolejny raz nie można było oglądać trzody chlewnej. Wystawa zgromadziła także wiele firm handlujących sprzętem rolniczym. Odbyło się także seminaria: dla pszczelarzy "Aktualne wyzwania dla zdrowia pszczół" które poprowadził lek. wet. Andrzej Bober z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach i dla rolników zainteresowanych produkcją ekologiczną w swoich gospodarstwach oraz integrowaną produkcją roślin.

Lubelska Izba Rolnicza była jedną z instytucji wspierających Wystawę w Sitnie. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentowali: Gustaw Jędrejek – Prezes LIR, Antoni Skura Wiceprezes LIR, Marta Gawron - Członek Zarządu LIR, Bartłomiej Świtała Członek Zarządu LIR, Piotr Kuranc – Kierownik Biura LIR O/Zamość oraz pracownicy Biura LIR w Zamościu

Lubelska Izba Rolnicza ufundowała nagrody w ramach konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne na poziomie regionalnym. Nagrody przez Izbę zostały ufundowane laureatom i uczestnikom konkursu BHP. W ramach pokazu oprowadzania cieliczek Lubelska Izba Rolnicza wręczyła nagrody dla dzieci hodowców bydła

W Sitnie od 1924 roku prowadzona jest systematyczna edukacja rolników przez ośrodek działający pod różnymi nazwami. W tym roku przypada 100-lecie Ośrodka Kultury Rolnej w Sitnie. W związku z tym Lubelska Izba Rolnicza uhonorowała Ośrodek Doradztwa w Sitnie pamiątkowym pucharem.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.