Od czasu zwycięstwa 1989 roku – także zwycięstwa polskiej wsi – gdy ustrój się zmienił i nastała gospodarka rynkowa, potrafiliście Państwo rozbudowywać przez ponad trzy dziesięciolecia swoje gospodarstwa do takiego poziomu, że dzisiaj polskie rolnictwo jest potęgą zapewniającą nam bezpieczeństwo żywnościowe – mówił Prezydent Andrzej Duda. Dziś na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się tradycyjne święto plonów – Dożynki Prezydenckie. W wydarzeniu uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentowali: Gustaw Jędrejek - Prezes LIR, Marta Gawron - Członek Zarządu LIR, Grzegorz Pszczoła - Delegat do KRIR.

 

Wczoraj podczas Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP, jury pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, po dokonaniu skrupulatnej oceny wyłoniło trzech laureatów. I miejsce przyznało województwu podlaskiemu, II miejsce województwu lubelskiemu, zaś III miejsce województwu podkarpackiemu. Przyznano również trzy wyróżnienia, które otrzymały województwa: wielkopolskie, dolnośląskie i lubuskie. >>

Starościną Dożynek Prezydneckich była Agnieszka Drozd-Bownik (Gmina Józefów nad Wisłą, woj. lubelskie).

W czasie uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda podziękował polskim rolnikom za ciężką pracę przy uprawie i zbiorach tegorocznych plonów.

- Ten chleb jest symbolem trudu rolnika i jego pracy przez cały rok, tak te wieńce i korony dożynkowe – misterne, wspaniałe, będące w istocie dziełami sztuki – prezentują to, co udało się Państwu wyhodować na gospodarstwach, polach – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że rano rozmawiał z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, który przekazał aktualne informację na temat sytuacji powodziowej w południowej części Polski. – Dziś walczy z żywiołem 33 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także ochotników, po to, by uratować mienie, życie i wszystko, co tak niezwykle cenne dla naszej codzienności – wskazał. CAŁE WYSTĄPIENIE >>

Prezydent zauważył, że często polscy rolnicy pełnią służbę w swoich małych ojczyznach jako strażacy ochotnicy. – To wspaniała działalność społeczna, sąsiedzka, którą na co dzień sobie ofiarujecie i w ramach, której niesiecie sobie pomoc.

- Dziękuję wszystkim, którzy walczą z żywiołem, a także tym, którzy starają się pomóc – wkładają całe swoje serce, siłę, często też swoje zdrowie, by wykonać swoje zadanie dla najbliższych, dla drugiego człowieka

– Polski rolnik wymaga wszechstronnej opieki państwa – musi się znaleźć dla niego wsparcie, bezpieczeństwo i pewność tego, że będzie się mógł odbudować, co wymaga specjalnych nakładów – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent RP zaapelował do rządu, aby w tej trudnej sytuacji znalazła się pomoc dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.  

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Po Eucharystii Prezydent i Pierwsza Dama wręczyli dyplomy grupom z czternastu województw za udział w konkursie na najładniejszy wieniec.

W uroczystościach Parze Prezydenckiej towarzyszył Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik.

 

 

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.