Interwencje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, znane również jako I.10.4, to program wsparcia rolnictwa w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Celem interwencji jest wspieranie inwestycji, które ograniczają presję produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego lub klimat oraz przystosowują rolnictwo do zmian klimatu.

Kto może ubiegać się o pomoc?

- Rolnicy (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, wspólnicy spółki cywilnej prowadzące działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej) lub grupy rolników.

Jakie operacje są wspierane?

- Ograniczenie zużycia środków ochrony roślin lub poprawa efektywności wykorzystania nawozów

- Ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych i odorów

- Poprawa gospodarowania wodą

- Zwiększenie sekwestracji węgla lub bioróżnorodności gleby

- Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych

Jak złożyć wniosek?

- Wnioski przyjmowane są od 23 października 2024 r. do 20 listopada 2024 r. Dokumenty aplikacyjne oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa.

Interwencje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu (I.10.4) mają określone zasady przyznawania pomocy. Oto kluczowe zasady:

  1. Warunki podmiotowe: Aby ubiegać się o pomoc, rolnik musi spełniać określone warunki, takie jak posiadanie gospodarstwa o powierzchni nie większej niż 300 ha, prowadzenie działalności rolniczej oraz spełnienie wymagań dotyczących wieku
    i numeru identyfikacyjnego
  2. Warunki operacyjne: Wnioski o pomoc muszą być uzasadnione pod względem racjonalności kosztów oraz być adekwatne do skali produkcji prowadzonej
    w gospodarstwie. Operacje muszą być realizowane w sposób, który przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu
  3. Kryteria wyboru operacji: Operacje są oceniane pod kątem ich komplementarności technologicznej, racjonalności technologicznej oraz profilu produkcji. Wnioski są oceniane na podstawie minimalnej liczby punktów umożliwiających przyznanie pomocy.
  4. Forma przyznawania pomocy: Pomoc przyznawana jest w formie dotacji lub zaliczki,
    a maksymalna wysokość pomocy oraz dopuszczalny poziom pomocy są określone przez program.
  5. Warunki wypłaty pomocy: Wnioskodawcy zobowiązani są do przedłożenia odpowiednich dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów oraz realizację operacji
  6. Zobowiązania w okresie związania: Wnioskodawcy zobowiązani są do przestrzegania określonych zasad i warunków w okresie związania, w tym do realizacji operacji zgodnie z planem.

Źródło: LODR, M. Dados

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.