W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 21 stycznia 2025 r. w sprawie podjęcia działań w ramach Prezydencji Polski w Radzie UE w celu wzmocnienia pozycji rynkowej rolników Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że jednym z priorytetów dla polskiej prezydencji jest wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności. Konieczne są rozwiązania, które wzmocnią siłę negocjacyjną rolników tak, aby silniejsze podmioty, takie jak sieci handlowe i zakłady przetwórcze, nie narzucały im niekorzystnych warunków współpracy.

W tym kontekście Prezydencja polska będzie dążyć do wypracowania jak najlepszych rozwiązań dla rolników w ramach prac nad propozycjami legislacyjnymi przyjętymi przez Komisję Europejską 10 grudnia 2024 r.

Jeden wniosek dotyczy zmiany w rozporządzeniu 1308/2013 w sprawie wspólnej organizacji rynków (SCMO), a drugi współpracy organów w zakresie zwalczania transgranicznych nieuczciwych praktyk handlowych.

Prezentacja obu wniosków przez Komisję Europejską (KE) została przedstawiona 13 stycznia 2025 r. podczas Specjalnego Komitetu Rolnego w Brukseli [SCA].

W dniu 21 stycznia br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało konferencję prezentując założenia obu projektów KE.

Do 10 marca 2025 r. trwają konsultacje publiczne tych projektów rozporządzeń prowadzone przez KE. Zachęcam do analizy proponowanych przez KE rozwiązań legislacyjnych mających na celu wzmocnienie pozycji rolnika i zgłoszenia do uwag.

Można to uczynić bezpośrednio na stronach:

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14481-Polityka-rolna-UE-wzmocnienie-pozycji-rolnikow-w-%C5%82ancuchu-dostawzywnosci_pl

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14482-Polityka-rolna-UE-zaciesnienie-wspo%C5%82pracy-w-celu-egzekwowaniaprzepisow-dotyczacych-nieuczciwych-praktyk-handlowych-w-%C5%82ancuchudostaw-produktow-rolno-spozywczych_pl

W ramach polskiej prezydencji Polska planuje przeprowadzenie dyskusji na forum UE na temat doświadczeń państw członkowskich w eliminowaniu nieuczciwych praktyk w łańcuchu dostaw żywności i wdrożeniu dyrektywy 2019/633 sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz potrzeb jej zmian w łańcuchu dostaw. Wnioski z dyskusji pozwolą na sformułowanie rekomendacji co do przyszłych zmian unijnych przepisów w tym zakresie.

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.