Zarząd KRIR, pismem z dnia 07 maja 2025 r., realizując wniosek zgłoszony podczas VIII posiedzenia KRIR VII kadencji w dniu 10 kwietnia 2025 r., zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska Pani Pauliny Hennig-Kloski w sprawie podjęcia działań mających na celu określenie optymalnych liczebności populacji dziko żyjących zwierząt i ptaków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z narastającymi zagrożeniami epizootycznymi, takimi jak afrykański pomór świń (ASF), wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) oraz pryszczyca, a także ze względu na szkody wyrządzane w uprawach rolnych przez nadmiernie liczne populacje dzikich zwierząt (chronionych i łownych), w tym dzików, łosi, wilków, żubrów oraz ptactwa wodnego i krukowatych, apelujemy o opracowanie i wdrożenie krajowego planu zarządzania populacjami dziko żyjących zwierząt i ptaków.

Podkreślamy, że brak skutecznej kontroli populacji dzikich zwierząt prowadzi nie tylko do strat ekonomicznych w sektorze rolnym, ale również stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwa epizootycznego kraju.

W związku z powyższym, zwracamy się o podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych w celu realizacji powyższych postulatów.

Pismo KRIR do MKiŚ >>

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.