W dniu 20 marca 2025 r. Prezes KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o rozpatrzenie stanowiska Copa-Cogeca w sprawie wieloletnich ram finansowych, przedstawiając co następuje:

W odpowiedzi na wniosek z posiedzenia KRIR >>> w sprawie wprowadzenia powszechnych kredytów preferencyjnych i obrotowych dla producentów rolnych, w szczególności utrzymujących zwierzęta z oprocentowaniem 1%, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 19 marca 2025 r., przekazało następujące informacje:

8 marca 2025 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się uroczystość wręczenia powołań ciała doradczego, utworzonego zarządzeniem MRiRW, z roku 2021, czyli Rady Kobiet w Rolnictwie. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych zostały powołane: Pani Jolanta Nawrocka, Pani Hanna Chodkowska i Pani Danuta Lebioda.

W związku z realizacją wniosku zgłoszonego podczas III posiedzenia Rady ds. Młodych Rolników przy KRIR, Zarząd KRIR, w dniu 18 lutego 2025 r., zwrócił się do Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego o udostępnienie szczegółowego algorytmu wyliczania strat stosowanego w aplikacji suszowej. Ministerstwo Cyfryzacji pismem z dnia 14 marca 2025 r. przekazało poniższy dokument w tym zakresie.

10 marca 2025 r., COPA-COGECA zwróciła się do Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski w sprawie aktualizacji regulacji prawnych w celu uznania kluczowego znaczenia społecznego rolników i spółdzielni rolno-spożywczych w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, przedstawiając co następuje:

W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie zwalczania choroby niebieskiego języka, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 06 marca 2025 r., przekazało następujące informacje:

Poniżej zamieszczono pismo skierowane do Prezesa UOKiK z dn. 19.12.2024 r. podpisane przez rolników i środowisko naukowe oraz Krajową Radę Izb Rolniczych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Wieprz Polski” w sprawie podjęcia postępowania w związku ze spadkiem cen na rynku żywca wieprzowego oraz odpowiedź Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dn. 5.03.2025 r.

We wtorek 4 lutego Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (druk nr 953). Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Stefan Krajewski.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin we współpracy z Krajową Administracją Skarbową, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Policją rozpoczęło 7. edycję kampanii „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!”.

Jej celem jest zwiększenie świadomości rolników na temat zagrożeń związanych z nielegalnymi środkami oraz promowanie bezpiecznych praktyk zakupowych.

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie terminu rozpatrywania wniosków złożonych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie inwestycji związanych z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej – tzw. małe przetwórstwo w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 14 lutego 2025 r. przekazało następujące wyjaśnienia:

W odpowiedzi na apel KRIR >>>, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 18 lutego 2025 r. przedstawiło następujące wyjaśnienia dotyczące działań podejmowanych w związku z wystąpieniem pryszczycy w Niemczech.

W dniu 11 lutego br. zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmniejszające o 90% opłaty pobierane przez PIORIN za badania urzędowe przeznaczonych do sadzenia bulw ziemniaka pochodzących z tzw. samozaopatrzenia (tj. bulw ziemniaka innych niż sadzeniaki zaopatrzone w paszport roślin). Badania będą wykonywane na obecność bakteriozy pierścieniowej i śluzaka ziemniaka. Obniżone o 90% zostają także opłaty za pobieranie próbek do tych badań.

W dniu 18 lutego 2025 r. Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas VII posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji programu Rolnictwo 4.0., który obowiązuje do 30 września 2025 r.

Zarząd KRIR , pismem z dnia 18 lutego 2025 r., w związku z opublikowanym komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie struktury Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) od 2028 r., zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, wyrażająć głębokie zaniepokojenie co do konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z likwidacji niezależnego budżetu rolnego.

W dniu 18 lutego 2025 r. Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas VII posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o wprowadzenie powszechnych kredytów preferencyjnych inwestycyjnych i obrotowych dla rolników, w szczególności utrzymujących zwierzęta.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.