W dniu 16 listopada 2021 roku Lubelska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie z prośbą o przeprowadzenie kontroli wśród podmiotów skupujących, sieci handlowych oraz zakładów mięsnych działających na rynku wieprzowiny. Lubelska Izba Rolnicza zawiadomiła UOKiK o możliwości występowania praktyk nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej podmiotów skupujących trzodę chlewną jak i samych zakładów mięsnych.

Lubelska Izba Rolnicza zauważyła, że mięso ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach jest bezpieczne dla ludzi, a odmowa jego zakupu przez podmioty skupujące jak i przez niektóre zakłady mięsne może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Według rolników jak i Lubelskiej Izby Rolniczej mięso po wszystkich niezbędnych badaniach weterynaryjnych może być sprzedawane bez żadnych ograniczeń na terenie całej Polski. Zauważyć tutaj należy również, że cena mięsa w sklepach nie jest zróżnicowana w zależności od pochodzenia wieprzowiny, jedno co jest najważniejsze to to że mięso jest przebadane i zdrowe.    

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej, nie tylko odmowa przyjmowania wieprzowiny pochodzącej ze stref wystąpienia ASF jest wykorzystywaniem przewagi kontraktowej ale również bezpodstawne oraz niczym nieuzasadnione różnicowanie cen z uwagi na miejsce hodowli jest nieuczciwą praktyką rynkową.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.