Przypominamy, że na portalu internetowym ,,Platforma Sygnalizacji Agrofagów" (www.agrofagi.com.pl) można znaleźć wiele cennych informacji wspomagających przestrzeganie wytycznych integrowanej produkcji i ochrony roślin uprawnych.

Najważniejszą funkcją Platformy Sygnalizacji Agrofagów" jest możliwość publicznego korzystania z wyników monitorowania organizmów szkodliwych w uprawach roślin rolniczych, który jest prowadzony w około 350 punktach na terenie kraju. Uprawy objęte monitorowaniem to pszenica ozima, rzepak ozimy. kukurydza, ziemniak, burak cukrowy i bobowate grubonasienne.

W dniu 12 kwietnia 2024 roku w siedzibie Oddziału Zamiejscowego LIR w Chełmie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej powiatu chełmskiego. Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Krzysztof Zięba. W spotkaniu uczestniczyli delegaci Rady Powiatowej oraz zaproszeni goście: Pani Marta Gawron -Członek Zarządu LIR i Pan Arnold Sawicki Powiatowy Inspektorat Weterynarii Chełm.

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 20 marca 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o połączenie inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności i utworzenie jednej sprawnie działającej instytucji podległej ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi w dniu 16 kwietnia 2024 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski przedstawił następującą odpowiedź:

W dniu 15 kwietnia 2024r. w sali konferencyjnej Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka odbyło się III Walne Zgromadzenie delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej VII kadencji. Na spotkanie delegatów Walnego Zgromadzenia LIR zaproszono 26 posłów i 6 senatorów - wszystkich parlamentarzystów województwa lubelskiego i przedstawicieli instytucji okołorolniczych. W spotkaniu uczestniczyło trzydziestu delegatów reprezentujących poszczególne Rady Powiatowe województwa lubelskiego. Spośród Parlamentarzystów swoją obecnością zaszczycili nas: Przemysław Czarnek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Jerzy Chróścikowski - Senator Rzeczpospolitej Polskiej.

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR dotyczący wniosków o udzielenie wniosków o udzielenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 roku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło stanowisko.

Resort rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.) od 2020 r. szkody powstałe w wyniku suszy szacowane są za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. W 2023 r. producenci rolni mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód, za pomocą publicznej aplikacji, do dnia 17 listopada 2023 r.

W odpowiedzi na wystąpienia Zarządu KRIR w sprawie szacowania szkód powstałych w wyniku suszy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 8 kwietnia br. przedstawiło następujące stanowisko.

Resort rolnictwa poinformował, że że prawidłowość działania aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” potwierdzają wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2023 r. opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny (np. średni plon pszenicy w 2022 r. 5,5 t/ha, w 2023 r. 5,4 t/ha, średni plon kukurydzy w 2022 r. 7 t/ha, w 2023 r. 7,3 t/ha).

Poniżej zamieszczono stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 15.04.2024 r. w sprawie całkowitego zniesienia obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych wynikającego z obowiązywania normy GAEC 8 (Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne...) w obecnej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Poniżej zamieszczono stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 15.04.2024 r. w sprawie utworzenia przepisów dotyczących rekompensat dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał z Ministerstwem Rozwoju i Technologii umowę o partnerstwie w zakresie realizacji Projektu „Umiędzynarodowienie MŚP – BRAND HUB” działanie 2.26 w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027” (FENG).

Zapraszamy młode/lokalne organizacje oraz grupy nieformalne/samopomocowe z woj. lubelskiego do składania do 30 kwietnia 2024 r. wniosków w ramach konkursu grantowego w projekcie „Aktywne Lubelskie Lokalnie” – edycja 2024. Młoda/lokalna organizacja może ubiegać się o przyznanie dofinansowania na realizację projektu ze sfery pożytku publicznego i/lub na swój rozwój, o ile jest to sfera zgodna z jej statutowym obszarem działania (można złożyć maksymalnie dwa wnioski).

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, iż w dniu 26 kwietnia 2024 r. mija termin na złożenie kwartalnych deklaracji o wysokości naliczonych wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa. Deklaracje należy złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu bezpośrednio, przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Wpłaty za I kwartał 2024 r. należy dokonać na rachunek bankowy wskazany w deklaracji do dnia 30 kwietnia 2024 r.

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie odszkodowań dla producentów drobiu z tytułu nałożenia strefy zapowietrzonej i zagrożonej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 10 kwietnia 2024 r., przedstawiło następujące stanowisko:

Odpowiedzi na działania KRIR w sprawie zmiany statusu ochronnego wilka >>>, Ministerstwo Klimatu i Środowisko, pismem z dnia 12 kwietnia 2024 r., przekazało następujące stanowisko:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 11 kwietnia 2024 r., udzieliło odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie kredytów konsolidacyjnych dla rolników z oprocentowaniem 1% na 25 lat >>>, udzielając następujących wyjaśnień:

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.