W dniu 29.12.2016r w Zamościu odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w składzie Piotr Burek -Prezes LIR, Gustaw Jędrejek – Wiceprezes LIR, Antonii Szczepaniak - Członek Zarządu LIR i Marcin Sulowski – Członek Zarządu LIR z delegatami Powiatowych Rad Lubelskiej Izby Rolniczej z powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego oraz zamojskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego na czele z Prezesem Towarzystwa Marcinem Sobczukiem. Wśród zaproszonych gości udział wzięli parlamentarzyści z województwa lubelskiego; Sławomir Zawiślak i Jarosław Sachajko, który jest Przewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa, a także przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych działających w województwie lubelskim w sferze rolnictwa; Agencji Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Lublinie, Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Lublinie, Lubelskiego Lekarza Weterynarii, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Odział Regionalny w Lublinie i kierownicy Biur Powiatowych z Biłgoraja, Hrubieszowa, Tomaszowa Lub. i Zamościa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, NSZZ RI „Solidarność”, Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Zamościu, Zamojskich Zakładów Zbożowych, Chłodni „MORS” w Zamościu i firmy PPHU „BIO-GARDEN” oraz AMAGRO Sp.z.o.o.

Spotkanie miało na celu podsumowanie działań Lubelskiej Izby Rolniczej oraz innych instytucji okołorolniczych w 2016r oraz wypracowanie zadań na 2017r. Omówiono w szczególności sprawy dotyczące: ASF u trzody chlewnej, nowego zagrożenia przed jakim staje polskie rolnictwo czyli ptasią grypą, dotychczasowe efekty wprowadzenia ustawy o sprzedaży ziemi i przedstawiono propozycję zmian w ustawie o nasiennictwie dotyczącym odstępstwa rolnego. Wiele kontrowersji wzbudził bezcłowy import produktów rolnych w ramach kontyngentu UE z Ukrainy.   Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej omówił dotychczasowe stanowiska Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawach istotnych dla rolników i mieszkańców wsi. Na koniec wypracowano wnioski końcowe dotyczące:

• ASF - aby zintensyfikować działania mające na celu redukcję pogłowia dzików,

• Neonikotynoidów - umożliwić stosowanie zapraw nasiennych w szczególności w uprawach rzepaku,

• Zazielenienia – uznać uprawę bezorkową jako element zazielenienia.

Spotkanie zakończyło się opłatkiem w którym uczestniczył ksiądz Józef Bednarski Duszpasterz Rolników Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Za 01

Za 02

Za 03

Za 04

Za 05

Za 06

Za 07

Za 08

Za 09

Za 10

Za 11

Za 12

Za 13

Za 14

Za 15

Za 16

Za 17

Za 18

Za 19

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.