Informujemy, że w ramach realizacji wieloletnich programów pomocowych, Delegatura Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych, opublikowała ogłoszenie dotyczące zamówienia na usługi, skierowane do firm z siedzibą w UE oraz USA.

W tym roku top agrar Polska świętuje 30-lecie swojego istnienia. Oznacza to, że od trzech dekad inspirujemy do rozwoju rolników, a nasi Czytelnicy rok rocznie otrzymują od nas setki stron wypełnione praktycznymi poradami, niezależnymi testami, opiniami i nowymi trendami z branży z kraju i zza granicy.

Polski głos o zmianach w Unii Europejskiej w przededniu polskiej prezydencji – opinia środowiska rolniczego to temat posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich dn. 14.05.2024 r. w ramach Narodowej Rady Rozwoju. W spotkaniu, które prowadził Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wzięli udział: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Minister Piotr Ćwik oraz Doradca Prezydenta RP – dr Barbara Fedyszak–Radziejowska. W posiedzeniu uczestniczyło także liczne grono zaproszonych gości: byli to przedstawiciele środowiska rolniczego– w tym Krajowa Rada Izb Rolniczych: Wiktor Szmulewicz, Gustaw Jędrejek, Ryszard Czaicki, władze wojewódzkich izb rolniczych - Delegaci LIR Marcin Hałabis i Paweł Jaruga, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji branżowych oraz indywidualni rolnicy którzy są liderami protestów rolniczych w całej Polsce.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2024 r. (M.P. z 2024 r., poz. 337), roczna kwota graniczna należnego podatku dochodowego za rok 2024 od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 4358 zł.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nabór do II Edycji Programu Stypendialnego dla Twórców Ludowych skierowanego do ludowych artystów, rękodzielników i rzemieślników z terenu Polski. Celem programu jest wspieranie lokalnego dziedzictwa i tradycji poprzez program grantowy dla indywidualnego twórcy ludowego, dający możliwość pracy nad dziełem, co jest ważne zarówno z punktu widzenia jego rozwoju, jak i z perspektywy upowszechniania wiedzy o unikatowych umiejętnościach i tradycjach z nimi związanych, które są istotnym elementem tożsamości lokalnej społeczności.

W dniu 10 maja odbyło się kolejne posiedzenie Rady Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Ryckiego. Posiedzenie prowadził Pan Wojciech Piszczyński - Przewodniczący Rady Powiatowej. W posiedzeniu uczestniczyli:

„Na początku był Twaróg…” – pod takim hasłem odbyło się w niedzielę (12.05) w Lublinie Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa, którego Lubelska Izba Rolnicza była współorganizatorem. W trakcie trwania serowarskiego święta zaprezentowali się serowarzy, lubelskie mleczarnie, a także producenci dodatków do serów. Podczas imprezy było można zobaczyć proces powstawania twarogu, a specjaliści opowiadali o prozdrowotnych właściwościach serów. Dla dzieci przygotowano warsztaty kulinarne, które poprowadzili uczniowie szkoły gastronomicznej w Pszczelej Woli. 

Dnia 8 maja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się Gala Finałowa „ Mleczne Laury” województwa lubelskiego podczas, której zostali nagrodzeni najlepsi hodowcy w regionie w różnych kategoriach. Organizatorem Mlecznej Gali jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).

W wydarzeniu uczestniczył Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Gustaw Jędrejek oraz Dyrektor Biura LIR – Wojciech Kniaziuk.

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej , Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 25 kwietnia 2024 r., przedstawiło informacje, że w ustawie budżetowej na dopłaty do paliwa rolniczego na rok 2024 została zaplanowan kwota 1,663 mln zł.

W związku z wystąpieniami Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zakresu pomocy dla producentów zbóż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonali sprzedaży pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych.

Przedmiotowa pomoc ma na celu zrekompensowanie rolnikom poniesionych strat spowodowanych obniżeniem cen skupu zbóż od początku 2024 r. oraz zmniejszenie nadwyżki zbóż przed tegorocznymi zbiorami. Pomoc ograniczona będzie do gospodarstw poniżej 300 ha.

W środę 3 kwietnia 2024 r. Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych oraz Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywały ustawę o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 8 posiedzeniu 20 marca 2024 r. Posiedzeniu przewodniczył: przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Ryszard Bober.

Ustawę przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów pan Jurand Drop.

W odpowiedzi na wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie konieczności dostosowania systemu składania wniosków o płatności bezpośrednie do zmian warunkowości Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało pismem z 2 maja 2024 r. przekazuję następujące informacje.

W związku z planowanymi od 2024 roku zmianami w zakresie warunkowości (normy GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8), wdrożeniem płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu – „Grunty wyłączone z produkcji” uprzejmie informuję, że trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku.

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 16 kwietnia 2024 r.  o wyjaśnienie, na jakiej podstawie prawnej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmienia klasyfikację gruntów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało pismem z 2 maja 2024 r. następujące wyjaśnienia.

Poniżej zamieszczono stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 15.04.2024 r. w sprawie wypowiedzi ukraińskiego przedstawiciela organizacji branżowej, która została opublikowana na łamach europejskiego portalu Politico w artykule poświęconym negocjacjom umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą.

Poniżej zamieszczono stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 22.04.2024 r. w sprawie podjęcia działań mających na celu rezygnację z wymogu elektronicznego rejestru stosowania środków ochrony roślin.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.