Rolnictwo ekologiczne staje się coraz popularniejsze. Niektórzy konsumenci postrzegają  produkty organiczne jako smaczniejsze i zdrowsze niż te pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego, podczas gdy inni doceniają je z powodu dobrych praktyk wobec środowiska naturalnego lub siły roboczej, zatrudnionej w tego typu gospodarstwach. Zarówno produkcja ekologiczna jak i sprzedaż mają się zadziwiająco dobrze, nawet w okresie kryzysu gospodarczego. Wedle prognoz zapotrzebowanie rynku będzie rosło.

Rolnictwo ekologiczne stało się także bardziej popularne na Ukrainie.

Z opublikowanego przez Unię Europejską raportu, we współpracy z Europejskim Urzędem Statystycznym, dotyczącego rolnictwa ekologicznego w krajach wspólnotowych wynika, że sektor ten rozwija się wyjątkowo dobrze. Według danych Eurostatu w 2015 roku uprawiane ekologicznie grunty osiągnęły powierzchnię 11,1 miliona hektarów, w porównaniu z 5,0 mln z roku 2002 daje to ponad dwukrotny wzrost. W ciągu ostatniej dekady obszar rolnictwa ekologicznego w UE wzrósł o około 500 000 hektarów rocznie. Jest to dobry wynik, ale pamiętajmy jednocześnie, że cały obszar tego typu upraw stanowi jedynie 6,2 proc. całkowitej powierzchni użytków rolnych w Europie, zaś produkcją tą zajmuje się niemal 185 000 gospodarstw w całej Europie. Większość ziemi organicznej (78 proc.) oraz gospodarstw ekologicznych (81 proc.) znajduje się w państwach członkowskich UE, które przystąpiły do UE przed 2004 (tzw. kraje Starej Unii), w których zarówno państwowe jak i europejskie ustawodawstwo pomogły stymulować rozwój tego sektora. Kraje europejskie, które przystąpiły do UE w 2004 roku państwa te nie pozostają jednak w tyle i według wyliczeń Eurostatu zarejestrowały 12 proc. rocznej stopy wzrostu w strefie ekologicznej w okresie od 2002 do 2015 roku i zobaczył ich liczba gospodarstw zwiększyć niemal dziesięciokrotnie w latach 2003 i 2015.

Więcej na stronie Farmer.pl

 

Źródło: Farmer.pl

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.