NUTRIMAN jest siecią tematyczną dotyczącą azotu i fosforu, która gromadzi wiedzę na  temat "gotowych do zastosowania" technologii w zakresie produkcji i wykorzystania bio-nawozów, łączących innowacyjne wyniki badań naukowych z praktyką.

Rolnictwo i przemysł spożywczy w dużym stopniu są uzależnione od zasobów składników mineralnych w swojej produkcji i dążą do długoterminowej stabilności. W tym kontekście istnieje pilna potrzeba optymalizacji wykorzystania tych zasobów i ułatwienia przejścia do rolnictwa opartego na wiedzy. Dlatego niezbędne jest przekazywanie praktykom wiedzy i informacji na temat niewystarczająco wdrażanych  innowacji w zakresie odzyskiwania N i P (technologie, produkty, praktyki) .

Celem projektu NUTRIMAN jest szersze wykorzystanie w praktyce technologii gospodarowania i odzysku składników nawozowych (N i P), które nie są jeszcze wystarczająco wdrażane. Nasze działania stworzą nowe możliwości dla komercjalizacji innowacyjnych badań naukowych w warunkach konkurencji rynkowej i praktyki rolniczej w priorytetowym obszarze gospodarki składnikami nawozowymi.  Projekt NUTRIMAN stosuje podejście oddolne w celu zidentyfikowania zachęt i przeszkód dla ich wdrażania, oraz nadania priorytetu technologiom/produktom, charakteryzującym się większą innowacyjnością i efektywnością. Celem projektu jest wprowadzenie na dużą skalę odzyskanych innowacyjnych nawozów opartych na odzysku N/P, produkowanych z niewykorzystanych lub wtórnych surowców organicznych, zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym, które mogą być efektywnie wykorzystywane przez rolników zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i środowiskowego.

Wyniki projektu NUTRIMAN będą skutecznie rozpowszechniane i wykorzystywane poprzez wielojęzyczną platformę internetową www.nutriman.net, wielojęzyczne streszczenia technologii w formacie EIP-AGRI oraz prezentacje najlepszych praktyk dla rolników. Działania te przyczynią się do pomyślnego wdrożenia istniejących wyników badań w zakresie odzysku N i P.

  • Strona internetowa: www.nutriman.net
  • Polska strona internetowa: https://nutriman.net/farmer-platform/info/pl
  • Newsletter: https://mailchi.mp/44cc59745cc3/nutriman-newsletter
  • Koordynacja: Terra Humana Ltd.
  • Główny koordynator: Edward Someus
  • Kontakt w Polsce: Instytut Uprawy Nawożenia I Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Alina Syp, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Grzegorz Siebielec, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Okres realizacji projektu: październik 2018 - marzec 2021
  • Projekt uzyskał finansowanie z Komisji Europejskiej w ramach programu H2020 w ramach kontraktu, numer 818470.
DOKUMENTY:

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.