Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 grudnia 2023 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

W dniach 27-28 listopada br. odbyła się VIII edycja Forum Rolników i Agrobiznesu organizowanego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w której uczestniczyli przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. Zarząd LIR był reprezentowany przez Pana Gustawa Jędrejka – Prezesa LIR, Pana Antoniego Skurę – Wiceprezesa LIR, Panią Martę Gawron – Członka Zarządu LIR, Pana Marcina Sulowskiego – Członka Zarządu LIR, Pana Bartłomieja Świtałę – Członka Zarządu LIR, Pana Grzegorza Pszczołę – Delegata do KRIR i Panią Mariolę Szeleźniak – Delegatkę Rady Powiatowej LIR.

W imieniu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, właściciela Systemu Zbiórki Opakowań  PSOR, zapraszamy Państwa do udziału w webinarium szkoleniowym pt. „Obowiązki rolników w zakresie ewidencjonowania opakowań po środkach ochrony roślin w systemie BDO (tzw. bazie danych o odpadach)” organizowanym 15.12.2023 r. o godz. 10.00 na platformie ClickMeeting.

Wdrożony w tym roku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa System Monitorowania Obszaru (AMS) służy do weryfikacji stanu pól uprawnych. Wykorzystuje wykonywane nawet co kilka dni zdjęcia satelitarne. Dzięki nim można obserwować, co dzieje się na danym polu, m.in. jakie zabiegi agrotechniczne są tam przeprowadzane, jak przebiega proces wzrostu roślin. Te informacje, po poddaniu automatycznej analizie, ułatwiają sprawdzanie deklaracji zawartych we wnioskach o przyznanie płatności. Monitoring służy już do kontroli administracyjnych w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych, ale planowane jest jego szersze zastosowanie.

Najczęściej do ochrony roślin przed agrofagami stosowane są środki chemiczne, które są dość dobrze znane rolnikom, popularne, proste w zastosowaniu i szybkie w działaniu. Natomiast sporadycznie stosowane są preparaty biologiczne, które są bezpieczne, nie mają negatywnego wpływu na człowieka, ani na środowisko. Ochronabiologiczna polega na wykorzystaniu naturalnych wrogów, tj. mikroorganizmów (wirusów, bakterii, grzybów) do ograniczenia populacji sprawców chorób i szkodników w uprawach roślin.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

Lista w załączniku poniżej.

Zapraszamy do udziału w IV edycji KONKURSU pn. ,,Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”. Inicjatorem Konkursu jest Rada ds. Kobiet i Rodzin z obszarów Wiejskich przy KRIR. Konkurs skierowany jest do kobiet rolniczek i odbywa się raz na dwa lata, począwszy od 2017 roku.

22 listopada 2023 r. odbyło się drugie posiedzenie Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KM PS WPR 2023-2027). Posiedzeniu przewodniczyli sekretarze stanu w MRiRW Ryszard Bartosik – przewodniczący KM PS WPR 2023-2027 i Rafał Romanowski – zastępca przewodniczącego KM PS WPR 2023-2027.

W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 21 listopada 2023 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło w piśmie z dnia 23.11.2023 r. następujące wyjaśnienia w sprawie realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce bydła w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt.

Komisja Europejska, 21 listopada 2023 r., wydała pozytywną opinię na temat zmienionego KPO, w tym w odniesieniu do wniosku Polski z 31 marca br., o dodatkowe 2,76 mld euro dotacji w ramach Planu REPowerEU. Plan ten ma służyć zwiększeniu niezależności energetycznej UE i poszczególnych państw członkowskich, w tym od importu paliw kopalnych.

Poniżej zamieszczono uwagi KRIR do projektowanej stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego na 2024 r.

W związku z konsultacjami projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r., pismem z dnia 22 listopada 2023 r. Zarząd KRIR przekazał następujące uwagi izb rolniczych.

Już od 15 grudnia 2023 r. można będzie składać wnioski o dofinansowanie wymiany w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Wnioski można będzie składać do 12 stycznia 2024 r. wyłącznie drogą internetową, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest w trakcie konsultacji społecznych.

W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 09 listopada 2023 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie z dnia 21 listopada 2023 r. przedstawiło informację na temat szeregu instrumentów wsparcia dla producentów rolnych, które z miały poprawić dochodowość prowadzonej produkcji czy też obniżyć koszty produkcji, w związku z destabilizacją na rynku rolnym spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.