Urząd Statystyczny w Zielonej Górze opublikował w kwietniu 2025 r. na stronach internetowych najnowsze opracowanie, które prezentuje wyniki Badania Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych (A-KR). Raport zawiera kluczowe informacje dotyczące trendów, zmian oraz barier mających wpływ na sytuację gospodarstw rolnych w poszczególnych województwach. Znajduje się w nim także ocena obecnej sytuacji oraz prognozy rolników na kolejne półrocze.

16 kwietnia 2025 r. Copa i Cogeca przesłały list otwarty do wiadomości przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym biją na alarm w związku z propozycją likwidacji dwufilarowej struktury WPR w nadchodzących WRF. Cała unijna społeczność rolnicza jest głęboko zaniepokojona toczącymi się w Brukseli dyskusjami na temat zamiany struktury unijnego finansowania na jednolity fundusz, co de facto oznacza likwidację EFRG oraz EFRROW, które stanowią filary WPR. Krok ten wprowadziłby fundamentalne zmiany w obrębie zarządzania WRF oraz znacznie osłabiłby politykę, która pozostaje kluczowa dla unijnej konkurencyjności oraz bezpieczeństwa żywnościowego.

Z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Sejm ustanowił 2025 rok, Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. W wielu miejscach kraju odbyły się obchody tej tragicznej dla Polski i Polaków rocznicy.

W dniu 13 kwietnia 2025 roku Polacy oddali hołd ponad 22 tysiącom ofiar. Wiosną 1940 roku radzieckie NKWD zamordowało prawie 22 tys. obywateli polskich. Wśród nich znalazło się 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP oraz straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów ze wschodniej części Polski. Prawie 3,5 tys. polskich więźniów zostało aresztowanych i zamordowanych przez NKWD na terenie obecnej Ukrainy.

Poniżej zamieszczono stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 07.04.2025 r. w sprawie zmiany przepisów prawa w zakresie dodania klasy dróg dojazdowych rolniczych do pól (DR).

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Komisja Europejska rozpoczęła w lutym 2025 r. konsultacje społeczne dotyczące przyszłej perspektywy finansowej na lata 2028-2035. Opublikowano komunikat przedstawiający najważniejsze wyzwania polityczne i budżetowe, które nadadzą kształt kolejnym wieloletnim ramom finansowym (WRF) na okres po 2027 roku.

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 11 lutego 2025 r. skierowane do MRiRW oraz Ministra Infrastruktury w sprawie ubezpieczenia ciągników rolniczych biorących udział w strajkach i protestach Ministerstwo Finansów przedstawiło 15 kwietnia 2025 r. odpowiedź, informującą, że MF zwróciło się o wyjaśnienie, czy właściwe jest postępowanie zakładów ubezpieczeń, które odmawiają wypłaty odszkodowania za sprzęt rolniczy uszkodzony w wyniku kolizji podczas protestów lub strajków, do właściwych instytucji odpowiedzialnych za ochronę ubezpieczonych, nadzór ubezpieczeniowy oraz do organizacji ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek przyjęty na Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 10 kwietnia 2025 r. zwraca się do Pana Ministra w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o pomoc przez producentów rolnych, w których gospodarstwach w 2024 r. wystąpiły szkody z powodu powodzi.

Ze względu na bardzo krótki termin przyjmowania wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i bardzo intensywny okres prac polowych samorząd rolniczy wnioskuje.

Radosnych, zdrowych, pogodnych,
spędzonych w gronie rodzinnym
Świąt Wielkanocnych oraz
pogody ducha i wiary płynącej
ze Zmartwychwstania Pańskiego
w imieniu Zarządu, Delegatów
i pracowników Biura życzy
Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędejek

Trwa nabór do X edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.  Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej polegającej na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia.

W dniu 14.04.2025r. w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sitnie odbyło się szkolenie rolników hodowców: bydła, kóz, owiec, producentów mleka w zakresie stanu epidemiologicznego oraz zagrożeń wynikających z rozwoju chorób zakaźnych w obszarze rolnictwa. Zwrócono uwagę o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bioasekuracji by ustrzec swoje gospodarstwo przed wystąpieniem wścieklizny , ASF ptasiej grypy . Jednocześnie stwierdzono, że Polska jest wolna od pryszczycy , ostatnie ognisko odnotowano w 1971 r.

Zespoły robocze to nowoczesna forma współpracy rolników, ekspertów branżowych i administracji publicznej. Ich zadaniem jest diagnoza kluczowych problemów sektora oraz opracowanie konkretnych propozycji rozwiązań, które mogą być wdrażane na poziomie administracyjnym i legislacyjnym. To odpowiedź na postulaty zgłaszane podczas protestów rolniczych i szansa na realny wpływ na kształt polityki rolnej.

Czas i pogoda sprzyja jednym z głównych szkodników buraka cukrowego, który może doprowadzić do zniszczenia całej plantacji! Czym pryskać i jak rozpoznać szarka komośnika?

W dniu 11 kwietnia 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Łęcznej odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Łęczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli delegaci LIR oraz zaproszeni goście: Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łęcznej oraz Gustaw Jędrejek – Prezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej. Posiedzenie Rady Powiatowej prowadził Przewodniczący Roman Kot.

W dniu 11 kwietnia 2025r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Rykach odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej powiatu ryckiego. W spotkaniu udział wzięli delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej powiatu ryckiego, Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Marcin Sulowski oraz Kierownik Zespołu ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej Pani Agata Bajera Sęk i przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Rykach Pani Agnieszka Jankowska Dyrektor Oddziału i Pani Ewelina Majek. Podczas posiedzenia rady powiatowej zostały przedstawione w ramach prezentacji najważniejsze informacje dotyczące pryszczycy oraz oferty banku skierowanej dla rolników. Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Marcin Sulowski przedstawił najważniejsze informacje z prac Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

W związku z obecną sytuacją ,,epidemiologiczną”, jaką wywołała Pryszczyca, pojawiając się początkowo u naszych zachodnich sąsiadów, przenosząc się w kierunku Węgier i Słowacji, następnie powodując równie niepewną sytuację w Austrii zwracamy się z prośbą do instytucji będących integralną częścią produkcji rolniczej, o przybycie na spotkanie z rolnikami i hodowcami, które odbędzie się 14.04.2025r. o godz. 10.00 w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.