W dniu 13 marca  2017  roku w siedzibie Biura Lubelskiej Izby Rolniczej Lublinie odbyło się spotkanie członków Prezydium Lubelskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” w składzie: Tomasz Obszański - Przewodniczący Lubelskiej Rady Wojewódzkiej, Krzysztof  Głuchowski - Poseł na Sejm RP, Jacek Adamczuk, Kazimierz Gorczyca, Mieczysław Jóźwiak, Józef Wroński, Sławomir Ziętek  z  Zarządem Lubelskiej Izby Rolniczej : Prezesem LIR – Piotrem Burkiem, Członkami Zarządu LIR:  Bogusławem Janocińskim, Antonim Szczepaniakiem oraz Dyrektorem Biura LIR Waldemarem Banachem.


Tematem spotkania było omówienie dotychczasowej współpracy, podsumowanie konferencji „Gospodarstwo rodzinne – drogą do sukcesu”, która odbyła się w dniu 27 lutego b.r. w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Konferencja pod patronatem honorowym Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, której organizatorem były LIR oraz NSZZ RI „Solidarność" potwierdziła jak ważne jest dla Lubelszczyzny uruchomienie i prowadzenie działalności w zakresie rolniczego handlu detalicznego. Tematem spotkania było także sformalizowanie  wspólnych działań poprzez podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy instytucjami.


Celem podpisania porozumienia  jest nawiązanie współpracy na rzecz wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy instytucjami w celu rozwiazywania aktualnych problemów rolnictwa, a także współpraca na rzecz wspierania działań służących poprawie sytuacji w dziedzinie rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego.Strony porozumienia wskazały, że współpraca powinna być skierowana w szczególności na:
•    wymianie aktualnych informacji i doświadczeń, promocji w zakresie realizowanych działań partnerów porozumienia;
•    wzmacnianiu zrozumienia problemów rolnictwa przez opinię społeczną
•    identyfikacji podstawowych potrzeb i instrumentów niezbędnych do realizowanych działań partnerów porozumienia;
•    wspólnym planowaniu i realizacji szkoleń, konferencji, kursów dla rolników w ramach partnerskiej realizacji projektów w ramach ogłaszanych konkursów, w tym m.in. przez KSOW, FAPA, nowego działania „Współpraca” w ramach PROW 2014-2020;
•    wsparciu projektów realizowanych przez wspólnie utworzone grupy operacyjne oraz bezpośredni udział w ich pracach;
•    wymiana opinii oraz wypracowywanie  przez partnerów wspólnych stanowisk;
•    działania mające na celu promocję idei innowacyjności, transferu wiedzy
i innowacji w rolnictwie, leśnictwie oraz na obszarach wiejskich , w tym również  współpraca z organizacjami pozarządowymi i społecznymi działającymi w tym zakresie w ramach EPI.

W trakcie spotkania obie instytucje wskazały celowość cyklicznego odbywania tego typu spotkań oraz wypracowywaniu na nich wspólnych stanowisk kierowanych następnie do parlamentarzystów naszego województwa, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Na odbywającym się w  spotkaniu wskazano na następujące problemy:
•    potrzebę wzmacnianie i promocji marki produktów lubelskich ;
•    konieczność uzgodnień ze służbami  rolnymi w celu uproszczenia procedur ułatwiających sprzedaż bezpośrednią;
•    zatrudnienie w rolnictwie, w tym zatrudnienie Ukraińców
•    kontynuacja wspólnej realizacji szkoleń, konferencji w zakresie przekazywanie rolnikom wiedzy w zakresie rolniczego handlu detalicznego, przetwórstwa i marketingu w gospodarstwach ekologicznych.

Waldemar Banach
Dyrektor Biura LIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.