W dniu 16 marca 2017 roku w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim, odbyła się konferencja: „Gospodarstwa rodzinne droga do sukcesu”. Konferencja miała za zadanie odpowiedzieć na pytanie czy małe gospodarstwa rodzinne mają szansę utrzymać się z rolnictwa oraz jakie kierunki rozwoju mogłyby być przez nie podejmowane. Celem konferencji była także odpowiedź czy rolnictwo ekologiczne, małe przetwórstwo i handel detaliczny rolników są szansą na poprawę warunków życia i rozwój małych gospodarstw.


Gospodarzem konferencji było Miasto i Gmina Ostrów Lubelski. Organizatorem konferencji pod patronatem honorowym Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka była Lubelska Izba Rolnicza oraz Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.  Konferencję rozpoczął Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Pan Józef Gruszczyk witając wszystkich gości. W  imieniu Wojewody Lubelskiego wszystkich gości przywitał Pan Krzysztof Dziewulski Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa LUW, odczytując list skierowany do organizatorów i uczestników konferencji.


Po przywitaniu wszystkich uczestników Pani Dorota Metera ekspert z jednostki Bioekspert, a zarazem członkini Rady Rolnictwa Ekologicznego przedstawiła aktualna sytuację i tendencje rozwoju w rolnictwie ekologiczny w kraju i na świecie. Według jej opinii bardzo istotną rolę w Polsce odgrywa produkcja oraz promocja produktów ekologicznych. Podczas wykładu zostały omówione także korzyści dla rolników ekologicznych wraz z dotacjami i dostępem do rynku.


Pani Sylwia Figiel przedstawiciel Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, odniosła się do handlu detalicznego prowadzonego przez rolników. Omówiła zasady uruchomienia i prowadzenia działalności w zakresie rolniczego handlu detalicznego. Ważnym punktem na konferencji było omówienie możliwości przetwórstwa i marketingu w gospodarstwach ekologicznych, które poprowadził Pan Sylwester Dziewulski Specjalista Lubelskiej Izby Rolniczej. Wykład ten był kontynuacją wcześniejszego wykładu. Obydwa wykłady tworzyły jeden ciąg zaczynając od uruchomienia działalności a kończąc na sprzedaży produktów.


W dalszej części konferencji Pani Magdalena Bojarczuk z Hodowli Roślin SMOLICE zaprezentowała polskie odmiany pszenicy twardej Durum i kukurydzy zaś firma BIO BERRY odniosła się do uprawy malin i truskawek ekologicznych oraz możliwości ich zbytu. Przedstawiciel firmy SYMBIO zaprezentował ofertę współpracy skierowana do rolników zajmujących się produkcja ekologiczną. Omówił jej szczegóły oraz wymogi jakie firma stawia swoim dostawcom.
Dopełnieniem całej konferencji było wystąpienie przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, który omówił zasady ubezpieczania upraw gospodarczych w rolnictwie.


Na zakończenie konferencji Dyrektor Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Waldemar Banach omówił konkurencyjność i zagrożenia jakie występują dla gospodarstw rodzinnych. Konferencja zakończyła się wspólna dyskusją jej uczestników.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.