Uroczystego otwarcia Targów  w dniu 17 marca br. dokonał Krzysztof Jurgiel –Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W pierwszym dniu Targów odbyła się  konferencja, w której uczestniczyli goście z Ukrainy z obwodu lwowskiego w osobach: Pani Natalia Hmyz- Dyrektor Wydziału Rolnictwa wraz z dyrektorem Targów organizowanych we Lwowie,  Oleh Bejzik-Wiceprezes Lwowskiej Izby Rolniczej wraz z delegacją farmerów. Z ramienia  Krajowej Rady Izb Rolniczych w Targach udział wzięli: Wiktor Szmulewicz Prezes Zarządu KRIR i Mirosław Borowski- Wiceprezes KRIR.


W spotkaniu uczestniczyła również delegacja z Lubelskiej Izby Rolniczej w osobach: Pan Piotr Burek- Prezes  Zarządu LIR, Gustaw Jędrejek- Wiceprezes Zarządu LIR oraz Piotr Kuranc- Kierownik Biura LIR O/ Zamość. Gospodarzami spotkania byli organizatorzy Targów i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Pani Natalia Hmyz- w imieniu delegacji z Ukrainy podziękowała za zaproszenie na Targi i udział w konferencji na temat wzajemnej współpracy. Poinformowała , że jesienią br. we Lwowie będą organizowane Targi o podobnym charakterze.
Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przedstawił charakterystykę swojego regionu pod kątem rolnictwa, wskazując na jego złe i dobre strony.

Pan Piotr Burek- Prezes Zarządu LIR  zabierając głos podziękował za zaproszenie i pogratulował organizacji Targów. Następnie dokonał charakterystyki rolnictwa Lubelszczyzny, kładąc nacisk na rozwój produkcji zbóż , buraka cukrowego, chmielu tytoniu i warzyw.

Pan Gustaw Jędrzejek- Wiceprezes Zarządu LIR w swoim wystąpieniu odniósł się do współpracy z e Lwowską Izbą Rolniczą. Podziękował Pani Dyrektor za organizację wspólnej konferencji  we Lwowie , jesienią 2016r. Wskazał trudności, z którymi boryka się region Lubelszczyzny w zakresie rozwoju i produkcji trzody chlewnej wskutek ograniczeń związanych z występowaniem  ognisk ASF. Nadmienił ,że jest to również problem Ukrainy, zwłaszcza powiatów przygranicznych.

Pan Wiktor Szmulewicz –Prezes Zarządu KRIR  w swoim wystąpieniu odniósł się do umowy stowarzyszeniowej dotyczącej współpracy pomiędzy Ukrainą , a UE.. Powiedział , że na dzień dzisiejszy  w opinii polskich rolników rolnictwo Ukrainy stanowi zagrożenie , zwłaszcza w zakresie produkcji zbóż, soi , rzepaku i innych roślin. Powiedział ,że po wdrożeniu pewnych standardów jakościowych ten stan ulegnie zmianie. Generalnie świat głoduje i nie należy obawiać się zagrożenia ze strony Ukrainy.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.